Define avcıları Tekirdağ’daki antik kenti talan ediyor

Define avcıları Tekirdağ’daki antik kenti talan ediyor

Tekirdağ’da bulunan Heraion-Teikhos antik kenti Trak halkı hakkında önemli bulgular içeriyor. Antik Trak halkının hayatını aydınlatan bu kazıyı yürüten Namık Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik’e göre kazı alanı bir süredir yasadışı define avcılarının hedefi oldu.

Tekirdağ'ın Karaevlialtı mevkisindeki Hera'nın Şehri (Heraion-Teikhos) Antik Kenti'nde, Trak medeniyetinin izlerini yansıtan buluntular, define avcılarının merakı nedeniyle tahrip ediliyor. Antik şehirde 2000 yılından bu yana kadın işçiler tarafından arkeolojik kazı çalışmaları yürütülüyor (Yavuz Karaduman - Anadolu Ajansı)

2000 yılından beri, yöre halkının katkılarıyla devam eden kazı çalışmalarını korumak için geçtiğimiz yıl koruma altına alınmıştı. Prof. Dr. Atik kazı alanı halka açıldığı anda kaçak kazıcıların hedefi haline geldiğini söyleyerek bu yıl alanı korumak için çok çaba harcadıklarını ifade etti.

Kazı alanının dikenli tel veya çitlerle çevrilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Atik, yağmacıların cahilce taşların altında hazine aradıklarını belirterek şunları söyledi:  “Jeofizik çalışmaları için kazılara verilen bir aylık arada hazine avcılarının bir taşın altını yarım metre kazdıklarını gördük. Hiçbir bilgiye sahip değiller. Bir amfora gördüklerinde altında dolu olduklarını düşünüyorlar” dedi.

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal