Dee Rees, ‘Porgy and Bess’ operasını sinemaya uyarlayacak

Dee Rees, ‘Porgy and Bess’ operasını sinemaya uyarlayacak

En son “The Last Thing He Wanted” filmine imza atan Dee Rees, usta besteci George Gershwin’in kaleme aldığı “Porgy and Bess” operasından sinemaya uyarlanacak aynı adlı filmi yazıp yönetecek.

FilmLoverssın Deadline’dan aktardığı habere göre, 2011 yılında ilkgösterimini yaptığı Sundance Film Festivali’nin en beğenilen filmleri arasında yer alan “Pariah” ile dikkatleri üzerine çeken, 2017’de “en iyi uyarlama senaryo” dalında Oscar adaylığı kazandığı “Mudbound” ile adını geniş kitlelere duyuran Dee Rees, en son ilkgösterimini 2020 Sundance Film Festivali’nde yapan; Ben Affleck, Anne Hathaway ve Willem Dafoe’lu “The Last Thing He Wanted” filmine imza atmıştı.

“The Last Thing He Wanted” dan sonra hiç vakit kaybetmeden yeni projelere yönelen Rees, şarkılarını Santigold’un hazırlayacağı müzikal bir fantezi olarak tanımlanan “The Kyd’s Exquisite Follies” filmini yönetecek. Bu filmde kuir bir yaklaşımla Follies janrına yeni bir yorum getirmeyi amaçlayan Dee Rees’in yeni projeleri sadece bununla sınırlı değil.

Dee Rees, usta besteci George Gershwin‘in “Porgy and Bess” operasından sinemaya uyarlanacak filmi yazıp yönetecek.

DuBose Heyward’ın 1925 yılında kaleme aldığı romanı, George Gershwin’in operaya dönüştürmesinden sonra “Porgy and Bess”, defalarca tiyatro sahnesinde izleyiciyle buluştu, 1959 yılında Otto Preminger’in yönettiği aynı adlı filmle sinema dünyasında da kendisine yer buldu.

‘Bu ikonik hikâyeyi sinemaya uyarlamak için çok heyecanlıyım’

Dee Rees’in yöneteceği filmin yapımcılığını “Rocky” ile Oscar kazanan, “Goodfellas” ve “The Irishman” filmlerinin yapımcısı olarak tanınan Irwin Winkler ve Charles Winkler üstlenecek. Bu projede MGM ile çalışacak olan Dee Rees, “Porgy and Bess” için “özünde bir aşk hikâyesi” tanımlamasını yapıyor. Bu saygıdeğer ve ikonik hikâyeyi sinemaya uyarlamak için çok heyecanlı olduğunu söyleyen Dee Rees, yaratacağı karakterlerin zengin iç yaşamlarına ve duygusal geçmişlerine vurgu yaparak filmde varoluşun tam ifadesini vermeyi umuyor.

Dee Rees, “Porgy and Bess” ile ilgili düşüncelerini şu şekilde kelimelere döküyor:

“Müthiş bir sanatsal ekibin yardımıyla, benim vizyonum bu topluluğa yeni bir ajansla yatırım yapmak ve karakterleri çoğunlukla dışarıdan bakılan kurgusal bir manzaradan gerçek tarihi ve kültürel kökleri olan gerçek bir coğrafyaya yeniden yerleştirmek. Şarkıların Nina Simone ve Billie Holiday gibi ustalar tarafından seslendirilen düzeyine erişerek, bugünün en parlak müzikal yeteneklerine yeni ses ve ruh vermekten ve Afro-Amerikan vatandaşlarının bu ülkede devam eden mücadelesinin hayal kırıklıklarını anlatmaktan büyük bir heyecan duyuyorum.”

Öte yandan 1912 yılının Güney Carolina’sında geçen “Porgy and Bess”, Porgy adında engelli bir dilencinin, Bess’i kendisine sürekli şiddet uygulayan sevgilisi Crown’dan ve uyuşturucu satıcısı Sportin Life’tan kurtarmaya çalışmasıyla yaşanan olayları konu alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal