‘Dayanışma Yaşatır’ diyen Filmmor 14 yaşında

‘Dayanışma Yaşatır’ diyen Filmmor 14 yaşında

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl 14. kez düzenlenecek. 12 Mart’ta İstanbul’dan başlayacak olan festival 7 şehirden geçerek 30 Nisan’a kadar devam edecek. Kadınların deneyimleri, düşleri ve ürettiklerini sinemayla paylaşmayı sürdüren festival, bu yıl “Kadın Cinayetleri Önlenebilir: Dayanışma Yaşatır” diyor.

Bu yıl dünyanın farklı yerlerinden 300’e yakın başvuru alan festivalde 70’den fazla film izleyiciyle buluşacak. Festivalde her yıl yer alan “Kadınların Sineması” , “Kendine Ait Bir Cüzdan” ve “Cins-Cinsiyet-Cinsiyetler” bölümlerine bu yıl “Kadın Cinayetleri Önlenebilir – Kadın Dayanışması Yaşatır”, “♀ Video-Art Seçkisi”, “Kadınlar Vardır” bölümleri eklendi.

Festivalde bu yıl iki toplu gösterim de yer alacak. Toplu gösterimlerden ilki 5 Ekim 2015 günü aramızdan ayrılan, feminist sinemanın önde gelen isimlerinden Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’a ayrılıyor. İstanbul Modern işbirliği ile yapılan Chantal Akerman Toplu Gösterimi “Chantal Hakkında Her Şey”, yönetmenin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifini sunacak. 15 yaşındayken Jean Luc Godard’ın “Çılgın Pierrot” filmini izledikten sonra sinema yapmaya karar veren Chantal Akerman, feminist sinemanın köşe taşı olacak filmlere imza attı. “İnsanlar benim feminist bir yönetmen olduğumu söylediklerinde, onlara bir kadın olduğumu ve aynı zamanda filmler yaptığımı söylüyorum” diyen Akerman. “annesinin anlatamadıklarını anlatmak” için 42 film yaptı. Programda, bir anne kızın birlikte var olma mücadelesini anlattığı “Yarın Taşınıyoruz”, son kurmaca filmi “Budala Almayer”, Proust’tan uyarladığı “Tutsak” ın da aralarında bulunduğu 15 Chantal Akerman filmi izleyiciyle buluşacak.

Toplu gösterimlerden ikincisinde Fas’tan İran’a dek uzanan coğrafyadan kadın yönetmenlerin filmleri “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Kadınların Sineması” başlığıyla yer alacak. Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşiler gerçekleşecek. Bu etkinliklerde kadınların sözü, deneyimi, katkısı ve gündemi festivalde yer bulacak.

14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yarışmasız olmakla birlikte özel bir ödül verecek: Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü. Kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine, öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan filmlere verilen bu dayanışma ödül, 2013’de Zeynep Oral’ın “Ben, Sen, O” filmine, 2014 yılında ise Bağımsız Kadın İnisiyatifi’nin yaptığı “Arkadaşımı Merak Ediyorum” filmine verilmişti.
12-20 Mart’ta İstanbul’da Pera Müzesi, İtalyan Kültür Merkezi, Aynalı Geçit ve İstanbul Modern’de sinemaseverlerle buluşacak olan festival, İstanbul’un ardından 26-27 Mart tarihlerinde Hatay’da, 2-3 Nisan’da Adana’da, 9-10 Nisan’da Bodrum’da, 16-17 Nisan’da Mardin’de, 23-24 Nisan’da İzmir’de 29-30 Nisan’da Van’da olacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal