Dario Moreno’nun 100. yaşı İzmir’de konserle kutlanacak

Dario Moreno’nun 100. yaşı İzmir’de konserle kutlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanatçı Dario Moreno’nun 100. yaş gününü çevrimiçi konserle kutlayacak. Dario Moreno Sokağı’nda hazırlanan “İzmir Dario Moreno’yu seviyor” adlı mural da sanatçının doğum gününde tamamlanacak.

3 Nisan 1921’de doğan, çocukluğunu ve gençliğini İzmir’de geçiren müzisyen, besteci ve oyuncu Dario Moreno’nun 100. doğum günü için İzmir’de çevrimiçi konser düzenlenecek. 3 Nisan Cumartesi saat 20.00’de başlayacak konser İzmirtube üzerinden yayımlanacak.

Konserde Fatih Erkoç ile Kürşat Başar’ın anlatımı ve Zafer Çebi Orkestrası eşliğinde sanatçının “Deniz ve Mehtap”, “Hatıralar Hayal Oldu”, “Sarhoş”, “Canım İzmir”, “İstanbul’un Kızları”, “Arkadaşımın Aşkısın”, “Kalenin Bedenleri”, “Quizas Quizas Quizas” ve “Bauna Sera” şarkıları seslendirilecek.

Sanatçının anısına Dario Moreno Sokağı’nda bir de mural hazırlanıyor. Aksel Mengü tarafından yapılan, “İzmir Dario Moreno’yu seviyor” adlı muralda sanatçının portesi yer alıyor. Duvar resmi 3 Nisan’da tamamlanacak.

Dario Moreno hakkında:

Asıl adı David Arugete olan Dario Moreno, 3 Nisan 1921’de Aydın’da doğdu. Aydın’daki evleri yangında kül olduktan sonra ailesiyle İzmir’e yerleşti. İzmir’de önce Tilkilik, daha sonra Karantina semtinde, Tarihi Asansör’e gidilen, adının verildiği Dario Moreno Sokağı’ndaki evde yaşadı.

Gençlik yıllarında pek çok değişik işte çalıştı. İzmir’in ünlü avukatlarından birinin kâtipliğine yükseldi. Bu yıllarda Milli Kütüphane’ye gidip Fransızca da çalışan Moreno, bir yandan da gitar çalmayı öğrendi. Sanatçı aynı dönemlerde Bar-Mitsvah törenlerinde şarkılar söylemeye başladı.

Askerliğinde orduevinde caz orkestrasında solistlik yapan sanatçı, ilk konserini Konak vapur iskelesinin üzerindeki gazinoda verdi.

İstanbul ve Ankara’da dönemin ünlü gazinolarında sahneye çıkan sanatçı, İstanbul’da Fritz Kerten’in orkestrasında solist olarak yer aldı.

Paris’te bulunan bir menajerle iletişim kurduktan sonra Paris’e giden Moreno, burada ilk olarak Perto Del Sol Müzikholü’nde sahneye çıktı. Ardından Almanya’daki Amerikan askeri kulüplerinde bir müddet şarkı söyledikten sonra Fransa’da ilk defa “Jezabel” şarkısıyla olağanüstü bir başarı elde etmeye başladı.

Daha sonra Cannes’da bulunan Palm Beach Oteli’nde şarkı söyleyen Moreno, seslendirdiği “Adieu Lisbon” ve “Cou Courou Cou Cou” adlı kalipsolarla tanınırlığını pekiştirdi.

Jacques Brel’in yazıp sahneye koyduğu ve başrolünü oynadığı “L’Homme de la Mancha” adlı müzikalde Sancho Pancho rolünü üstlenen Moreno, ayrıca 32 filmde rol aldı.

Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu’nun  şarkılarına Türkçe söz yazdığı Dario Moreno, 1 Aralık 1968’de hayata veda etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal