Dallas Senfoni Orkestrası, güvenlik gerekçesiyle Avrupa turnesini iptal etti

Dallas Senfoni Orkestrası, güvenlik gerekçesiyle Avrupa turnesini iptal etti

ABD’li büyük orkestranın, Paris terör saldırısının ardından gelişen “güvenlik endişeleri” nedeniyle, Avrupa turnesini iptal etmesi tepki topladı.

Dallas Senfoni Orkestrası (DSO) sözcüsü kararın “ulusal ve uluslararası güvenlik uzmanları ile görüşülerek” alındığını söyledi: 

“Avrupa’da ve ABD’de yakın zamanda yaşanan trajik olayların ve ulusal ve uluslararası güvenlik uzmanlarının verdiği bilgilerin ışığında Dallas Senfoni’nin yönetim kurulu, Nisan 2016 Avrupa turunu ertelemek üzere zor bir karar aldı. Dikkatli yapılan bir değerlendirmenin ardından, müzisyenlerimizin, ailelerinin, misafir sanatçıların, DSO personelinin ve turne destekçilerinin güvenliğine karşı büyüyen bir risk olduğuna inanıyoruz, bu sebeple turneyi devam ettirmeyeceğiz.”

Orkestranın meşhur müzik direktörü Holandalı Jaap van Zweden, ayrı bir açıklama yaparak orkestranın kararına saygı göstereceğini söyledi: 

“Ferdi olarak, süregelen pek çok sözleşmem için dünyayı gezmeye devam edeceğim. Ancak, DSO müzisyenlerinin ve tur grubunun güvenliğini önceleyerek alınan karara saygı duyuyorum.” 

Ancak müzik uzmanları, güvenlik endişelerinin turnenin iptal edilmesinin gerçek nedeni olup olmadığını sorguluyor. Kültür yorumcusu Norman Lebrecht haberi sitesinden, “Açıklamaları saygınlıklarına müthiş zarar veriyor” diyerek duyurdu. Orkestranın turnesini iptal etmesi hem dinleyicileri hem de birçok müzisyenin de tepkisini çekti. 

Paris saldırısında, Amerikalı grup Eagles of Death Metal’in direk bir hedef olması sonrası aralarında Prince ve U2’nun da olduğu pek çok sanatçı Avrupa turnelerini iptal etti. Ancak pek çoğu turnelerine tekrar başladı. 

ABD’nin en zengin ve saygın orkestralarından Dallas Senfoni Orkestrası iktisadi kısıtlamaların sonucunda kemer sıkma politikalarıyla yüzleşmişti. Ancak DSO turne iptalinin finansal değerlendirmelerle bir alakası olmadığı konusunda ısrarcı. 

Amerikan Orkestralar Derneği güvenlik nedeniyle iptal edilecek başka bir turne olup olmadığını bilmediklerini söyledi. 

Kaynak: Independent

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal