‘Cüneyt Cebenoyan anısına’: Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ikinci yılında

‘Cüneyt Cebenoyan anısına’: Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ikinci yılında

Başka Sinema tarafından düzenlenen Ayvalık Film Festivali ikinci yılında. Festival bu yıl 4-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Azize Tan’ın direktörlüğünde düzenlenecek olan festivalin programı, İstanbul Litera’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Tan, festival programında yer alan çocuklar için filmlerin gösterildiği bölümün bu yıldan itibaren 3 Ağustos’ta hayatını kaybeden BirGün yazarı, gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına düzenleneceğini belirterek şunları söyledi:

“Geçen yıl festivalin gördüğü büyük ilgi, hem sinema ortamının hem de seyircilerin büyük coşkusu bu yıl için daha şevkle çalışmamızı sağladı. Bölgede kalıcı olduğumuzu göstermek için bu yıl ağustos ayında açıkhavada film gösterimleri düzenledik ve yaklaşık 2 bin 500 izleyiciyi ağırladık. Ekim ayı artık Ayvalık’ta film festivaliyle anılıyor. Yerli ve yabancı pek çok konuğu festival boyunca Ayvalık’ta ağırlayacağız. Sinemanın meselelerine dair ilginç olduğunu düşündüğümüz bir panel programı hazırladık. ‘Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler’ başlıklı panellerimizde değişen seyir biçimlerinin sinefillik kavramını hem izleyiciler hem de film üretenler açısından nasıl etkilediğini tartışacağız. Üniversitelerle sürdürdüğümüz işbirliği büyüyerek devam ediyor, İzmir’deki üç üniversiteye Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’dan üniversiteler de eklendi bu yıl. Festival boyunca Ayvalık’ın çeşitli mahallerinde yapacağımız açıkhava gösterimleri devam edecek. Festival her yıl çocuklar için de bir film gösterimi yapıp atölyeler düzenliyor. Bu yıldan itibaren bu bölümü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına düzenliyoruz. Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Fonu’nun da bu vesileyle daha çok duyulur olacağını umuyoruz.”

Emin Alper’in son filmi “Kız Kardeşler”, Emre Yeksan’ın ikinci filmi “Yuva” ve bu filmden ilham alınarak çekilen VR filmi “Sel Yatağı”, ödüllü film “Görülmüştür”, Can Evrenol imzalı “Peri, Ağzı Olmayan Kız”, Locarno’da en iyi uluslararası kısa film ödülüne değer görülen “Siyah Güneş”, kurmaca-belgesel denemesi “Şehir”, Pelin Esmer imzalı “Kraliçe Lear”, Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in yönetmenliğinde çekilen “Baştan Başa”, Kıvanç Sezer’in yeni filmi “Küçük Şeyler”, Barış Atay imzalı “Aden” festivalde gösterilecek filmler arasında.

Festival uluslararası programındaysa Venedik’te Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazanan  Pedro Almodóvar imzalı “Dolor Y Gloria”, Bong Joon-ho’nun Cannes’dan ödüllerle ayrılan filmi “Parasite”, animasyon filmi “Vücudumu Kaybettim”, Amelie’nin senaristinden “Mutlu El”, Teona Strugar Mitevska’nın yönetmenliğinde çekilen “Onun Adı Petrunia”, Oscar’a da aday gösterilecek olan “And Then We Danced” ve “Honeyland”, Asif Kapadia imzalı “Maradona”, Elia Suleiman imzalı “It Must Be Heaven”, Ken Loach yapımı “Sorry We Missed You”, Berlin’de en iyi ilk film ödülüne değer görülen”Oray” gibi pek çok film yer alıyor.

KAV Ödülü ikinci kez verilecek.

Kariyo & Ababay Vakfı (KAV), sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacıyla geçen yıl ilk kez verdiği yılın yönetmeni ödülünü bu yıl da verecek. Seçilen yönetmen 100 bin TL değerindeki para ödülü ve ödül heykelciğini, 4 Ekim akşamı Ayvalık Amfitiyatro’da yapılacak Başka Sinema Ayvalık Film Festivali açılış töreninde alacak.

Geçen yıl verilen ödüle Nuri Bilge Ceylan değer görülmüştü.

Festivalin teknolojiyle imtihanı

Bu yıl festivalin çerçevesinin değişen teknolojiyle birlikte ne denli etkilendiğini tartışmak amacıyla “Nasıl İzliyorlar?” ve “Nasıl Yapıyorlar?” başlıklı iki panel ve onlara eşlik eden altı filmlik bir seçki hazırlandı. Panel konuşmacıları arasında Elçin Yahşi ve Umut Tümay Arslan bulunurken, HBO’da yayımlanan “Euphoria” dizisinin yönetmeni Dafna Lavin de Ceylan Özgün Özçelik ile “Nasıl Yapıyorlar?” paneline katılacak.

Gösterilecek filmler ise  şöyle: David Cronenberg’den “EXistenZ”, Spike Jonze’dan “Being John Malkovich“, Tsai Ming Liang’dan “Goodbye Dragon Inn”, dört yönetmenli “Bocaccio‘70” derlemesinin Federico Fellini’nin yönettiği “Doktor Antonio’nun “Baştan Çıkışı”, David Lynch’ten “Mulholland Dr.” ve “Ahmet Çadırcı’dan “Renkli Türkçe.”

Sinema öğrencilerinden destek

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Dokuz Eylül, Ege ve İzmir Ekonomi üniversitelerinin yanı sıra Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’dan birer üniversitenin öğrencileri, Kültür için Alan desteğiyle Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ne gelecek. Öğrenciler, tecrübeli sinemacılarla yönetmen-oyuncu ilişkisi, yapım, kurgu, senaryo, görüntü yönetimi, proje hazırlama gibi başlıklar altında düzenlenen atölye çalışmalarına katılmanın yanı sıra festival organizasyonuna da dahil olacaklar.

Öte yandan Kültür İçin Alan’ın katkılarıyla festival, çok sayıda yabancı konuğa da ev sahipliği yapacak.

Çocuklar için atölye

Festival bu yılında da bir çocuk filmine yer verecek ve çocuklar için atölyeler düzenleyecek

7 yaş ve üzeri çocuklar için düzenlenecek atölye etkinlikleriyle çocukları sinemayla yakınlaştırmak ve çocukları sanat üretimine teşvik etmek amaçlanıyor.

Çocuklar için düzenlenecek olan atölyeler, geçen Ağustos ayında hayata veda eden BirGün yazarı, gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına gerçekleşecek.

Beş farklı mekânda düzenlenecek

Festival kapsamında gösterilecek filmler ve düzenlenecek panel, söyleşi, etkinlikler beş farklı mekânda gerçekleşecek. Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek bağımsız sinema salonu Vural Sineması, Ayvalık’ta pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası, mO Mimarlık Ofisi binası ve Belediye Amfitiyatrosu’nun yanı sıra festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cunda’nın çeşitli mahallelerinde kurulacak açıkhava sinemalarına ücretsiz katılım sağlanabilecek. Bu gösterimler de Armutçuk Düğün Alanı, Eski Köylü Pazarı, Yenimahalle Düğün Alanı, Nüfus Müdürlüğü Otoparkı (Eski Kız Meslek Lisesi) ve Cunda Pazar Meydanı’nda düzenlenecek.

Festival biletleri Biletix üzerinden ve Sanat Fabrikası gişelerinden satışa sunulacak. Biletlerin ön satışı Biletix’ten 21 Eylül-3 Ekim, Sanat Fabrikası gişesinden 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Bilet fiyatları ön satışlar sırasında 12 TL ve 6 TL, festival sırasındaysa 15 TL ve 7,5 TL olacak. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için 6 TL.

Açıkhava gösterimleri ve paneller ücretsiz olacak. Festival programının tamamı ise 16 Eylül’de açıklanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal