Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri bu yıl da erkeklerin

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri bu yıl da erkeklerin

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.

Bu yıl kültür tarihi alanında Sadettin Ökten, sosyal bilimler alanında İsmail Kara, edebiyat alanında İbrahim Tenekeci, sinema alanında Derviş Zaim, müzik alanında da Özdemir Erdoğan ödüle değer görüldü. Koleksiyoner Mehmet Çebi ödül kazanırken, vefa ödülünün sahibi Necmeddin Okyay oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ödüller, “Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren kişi veya kurumlara” veriliyor.

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, gelecek günlerde düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı tarafından sahiplerine teslim edilecek. 

2014 yılından beri erkeklere veriliyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri 2014 yılından beri erkeklere veriliyor.

Bu yıl yedi dalda verilen ödüller geçen yıl sekiz, 2018’de beş, 2017-2016-2015’te altışar dalda verilmişti. Ödüllerin tamamı erkeklere değer görülmüştü.

Ödüller en son 2014 yılında, edebiyat alanında Alev Alatlı ve sinema alanında Hülya Koçyiğit’e verilmişti.

1995’ten bu yana verilen ödülleri Alatlı ve Koçyiğit dışında, 1995’te Adalet Ağaoğlu ile Şefika Kutluer, 1998’de ise Yıldız Kenter kazanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal