Coşkun Tunçtan koronavirüs nedeniyle Paris’te hayatını kaybetti

Coşkun Tunçtan koronavirüs nedeniyle Paris’te hayatını kaybetti

Tiyatro oyuncusu, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve çevirmen Coşkun Tunçtan, koronavirüs nedeniyle hayata veda etti.

İHA’dan aktarılan haberlere göre, uzun yıllar yalnız yaşadığı Paris’teki evinde düşmesi sonucu aynı binada yaşayan komşuları tarafından çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılan Tunçtan’ın Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Fransa’da Georges Daniel isimi kullanan Coşkun Tunçtan’ın daha öne kalp rahatsızlığı bulunduğu belirtilirken hastanedeki ikinci gününde Covid-19’dan vefat ettiği ifade edildi. Tunçtan’ın yaklaşık 1 aydır evinden çıkmadığı belirtildi.

Coşkun Tunçtan hakkında:

1935 İstanbul doğumlu olan Tunçtan, Ankara Devlet Tiyatrosunda bir süre oyunculuk yaptıktan sonra 1958’de kazandığı bursla Fransa’ya gitmişti.

Uluslararası Tiyatro Festivali’nde görev yapan yapan Tunçtan, Fransa’da resmi olarak Georges Daniel adını kullanmaya başlamıştı.

Fransa hükümeti tarafında kültürel konularda araştırmalar yapmakla da görevlendirilen Tunçtan’ın “Gogol ve Tiyatro” adlı Fransızca incelemesi kitap olarak yayımlandı.

Tunçtan ayrıca, Fransa’da ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyunlar sahnelerken Gogol’ün “Bir Delinin Hatıra Defteri” eserini Türkçeye çevirerek sahnelenmesine vesile oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal