‘Çoğunluk İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını onaylamıyor’

‘Çoğunluk İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını onaylamıyor’

MetroPOLL Araştırma şirketinin, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla ilgili yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Ankete katılanların yüzde 52.3’ünün kararı onaylamadığı görüldü.

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden çekilme kararıyla ilgili yaptığı anketin sonuçlarını sosyal medyadan yayımladı.

Ankette katılımcılara “Hükümetin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararını onaylıyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Soruya “Onaylıyorum” yanıtını verenlerin oranı yüzde 26.7’yken, “Onaylamıyorum” diyenlerin oranının yüzde 52.3 olduğu görüldü.

Şirket, cevapların 24 Haziran 2018’deki milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre dağılımını da aktardı. Araştırmaya katılan AKP seçmenlerinin yüzde 47.4’ünün, MHP seçmenlerinin de yüzde 44.4’ünün kararı onayladığı belirtildi.

CHP seçmenlerinin yüzde 88.2’si  İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 79.1’i , HDP seçmenlerinin yüzde 80’i, Saadet Partisi seçmenlerinin ise yüzde 81.3’ü karara “Onaylamıyorum” yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal