‘Çocukları cinsel obje haline getirmekle’ eleştirilen film nedeniyle ‘Netflix’i iptal et’ kampanyası

‘Çocukları cinsel obje haline getirmekle’ eleştirilen film nedeniyle ‘Netflix’i iptal et’ kampanyası

Netflix’in “Cuties” (Minnoşlar) adlı tartışmalı filminin 9 Eylül’de gösterime girmesinden sonra platforma yönelik tepkiler artıyor.

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, Paris’te 11 yaşındaki Senegalli bir kız çocuğunun dansçı olma macerasını anlatan ancak ‘çocukları cinsel obje haline getirmekle’ eleştirilen filmin yayımlanmasından sonra Twitter’da #CancelNetflix (Netflix üyeliğini iptal et) etiketi dün ABD’de günün en çok konuşulan başlığı (TT) oldu.

Türkiye’de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) filmin katalogdan çıkarılması yönünde karar almıştı.

Dilekçeye 600 bin kişi imza verdi

İmza kampanyası sitesi change.org’da Netflix aboneliğinin iptal edilmesi çağrısının yapıldığı bir dilekçeye 600 binden den fazla kişi destek verdi.

Netflix çocuk istismarı eleştirileri için aksine filmin çocukların cinselleştirilmesine karşı bir yapım olduğunu söylüyor.

Filmle ilgili tartışmalar, ağustosta Cuties’in posterini yayımlamasından sonra başlamıştı. Bazılarının “kışkırtıcı” dediği posterde oyuncuların kıyafetleri açık bulunmuştu. Netflix, poster için daha sonra özür açıklaması yayımlamıştı.

‘Cuties’ sözcüğü porno siteleri jargonunda da kullanıldığı için filmin adının yanı sıra tanıtım filmindeki ‘cinsel çağrışımlı’ dans sahneleri de çocuk istismarı eleştirilerine neden olmuştu.

Film Amy adlı çocuğun hikayesi üzerine kurulu. Amy ailesinin geleneksel ve muhafazakâr yaşam tarzıyla, özgürlükçü komşuları Angelica ve onun dans grubunun sunduğu kaçış fırsatı arasında kalıyor.

Senegal asıllı Fransız yönetmen Maimouna Doucoure’nin filmi, 2019 Sundance Film Festivali’nde gösterilmiş ve dünya sineması kategorisinde en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştı.

Filmin Türkiye’de katalogdan çıkarılması istendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için RTÜK’e resmi yazıyla talepte bulunmuştu.

Talepte Netflix’in, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” tanımlanmasında bulunduğu; ancak “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaştığı aktarılmıştı.

Uzman raporunda “çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği” değerlendirildi.

Tartışmalar neticesinde Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’da yer alan “Yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı katalogundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

Netflix, filmi savundu

Sputnik‘te yer alan habere göre, öte yandan Netflix, dünya genelinde çocukları cinsel obje haline getirdiği gerekçesiyle eleştirilen “Cuties”  filmini savundu. Filmin güçlü bir sosyal yorum taşıdığını belirten Netflix, eleştirenleri ‘filme bir şans vermeye’ çağırdı.

Fox News’e bir açıklama yapan şirket, “Cuties’, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı sosyal bir yorum. Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve daha genel olarak büyüdükleri toplumda karşılaştıkları baskı hakkında güçlü bir hikâye. Bu mühim konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal