Çocuklara hitap eden programlarda ‘abur cubur’ reklamlarına yasak

Çocuklara hitap eden programlarda ‘abur cubur’ reklamlarına yasak

Ticaret Bakanlığı tarafından çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarında; cips, çikolata, gofret, şeker, enerji barları, meyve suları, gevrek çerezler, enerji içecekleri, tatlandırıcılı tüm içecekler başta olmak üzere ‘abur cubur’ gıdaların reklamının yayınlanması yasaklandı. Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen bu gıdalar Sağlık Bakanlığı’nın kırmızı listesinde yer alıyor.

Bakanlığın, çocuklara yönelik reklamlarda düzenlemeye gittiği “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte şöyle deniyor:

“Çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarının başında, sonunda veya program esnasında ve münhasıran çocuklara yönelik tasarlanan diğer her türlü mecrada, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan gıda ve içecekler listesinin kırmızı kategorisinde yer alan aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamı yapılamaz.”

Yönetmelik kapsamında tespit edilen ürünlerin satışını artırmak için çocuklar hedef alınarak tasarlanan uygulamalar çerçevesinde, ürün ile beraber çocukların ilgisini çekecek yönde hediyeler verilmeyecek ve benzeri pazarlama teknikleri uygulanmayacak.

Yetişkinlere hitap eden programlarda ise listede yer alan ürünlerin reklamı sırasında, ekranın alt kısmında izleyicilerin rahatça okuyabileceği bir akar bant içerisinde düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden yazılı veya sözlü uyarılara yer verilecek. Söz konusu uyarıları Sağlık Bakanlığı belirleyecek.

Gıda üreticilerinin alınan karara uyum sağlayabilmeleri için düzenleme 30 Haziran 2019’da yürürlüğe girecek. Karara uymayan kişiler ve kurumlar hakkında reklamın veya promosyonun yayınlandığı mecraya göre Reklam Kurulu tarafından ceza kesilecek. 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında değişen idari para cezası, ihlalin tekrarı durumunda on katına kadar çıkarılabilecek.

Yönetmeliğin, “aynı amaca ya da ihtiyacı karşılamaya yönelik rakip mal veya hizmetlere ilişkin hususların karşılaştırıldığı reklamlarda, rakiplere ait ürün adı, marka, logo, ticaret unvanı, işletme adı veya diğer ayırt edici unsurlara yer verilmeyeceği”ne ilişkin maddesi ise bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal