Çocuklar ‘Yakari’ ve ‘Red Kit’i Kürtçe okuyabilecek

Çocuklar ‘Yakari’ ve ‘Red Kit’i Kürtçe okuyabilecek

Çocuklara yönelik Kürtçe çizgi roman dergisi GOG kısa süre sonra yayın hayatına başlayacak. Ünlü İsrailli çizgi romancı Asaf Hanuka’nın da çizimleriyle destek olacağı dergide “Red Kit”, “Milo”, “Yakari” ve “Thorgal” gibi dünyaca ünlü karakterlerin yanı sıra özgün çizimlere de yer verilecek.

Mezopotamya Ajansı‘ndan Mehmet Aslan’ın haberine göre, anadilinde eğitim göremeyen çocuklar için hazırlanan Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG kısa süre sonra çıkacak. Derginin kurucuları arasında yer alan İman Cici, bu projeyi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Adını eski bir Kürt çocuk oyundan alan GOG, “Red Kit”, “Yakari”, “Thorgal” ve “Milo” gibi yabancı telifli işlerin yanı sıra Doğan Güzel, Ender Özkahraman gibi sanatçılarının da çizgi romanlarına yer verecek. Bunu yanı sıra Kürt masalları ve hikâyeleriyle birlikte tüm dünyadan bilim ve sanat haberlerine bünyesinde yer verecek olan GOG, çocuklara eğitici bir içerik sunmayı hedefliyor.

Daha önce Gırgır, Pişmiş Kelle, Meme, Esmer, Ot ve Otlak gibi dergiler yanı sıra Kürtçe mizah dergisi Pine ve Kürtçe çizgi roman dergisi olan Zrîng’i çıkaran ekipte yer alan çizer İmam Cici, karikatürist, illüstratör ve çizgi romancı olarak yaptığı işlerin büyük çoğunluğunu çocuklara yönelik olduğunu kaydetti. Anadilinde eğitim göremeyen ve çizgi romanlara ulaşamayan Kürt çocuklarına ulaşmak amacıyla Şemkur Yayıncılık’ı kurduğunu söyleyen Cici, “Çocuklarımızı evrensel değerlerle yetiştirmenin yollarından biridir çizgi roman. Çizgi roman başka kültürlere açılan eğlenceli bir kapıdır. Aynı zamanda Kürt sanat dünyasında derdini anlatmanın yollarından biri olarak çizgi roman sanatını kullanmalarını da teşvik etmek istiyoruz” dedi.

‘Dili korumanın tek yolu’

Türkiye’de milyonlarca Kürdün yaşadığını söyleyen Cici, ancak Kürtlerin kendi ana dilleriyle eğitim göremediğini, bunun da ötesinde Kürtçe’nin lehçesi olan Kurmanckî’nin UNESCO raporlarında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan diller sınıfına girdiğini hatırlattı. Cici, “Dilimizi bu durumdan korumanın tek yolunun çocuklara ulaşarak onların ana dilleri ile bağ kurabilmelerini sağlamak olduğunu düşünüyorum. GOG tam da bu amaçla ortaya çıktı. Çocukların resimli yayınları daha keyifle okuduklarını biliyoruz. GOG’u destekleyerek çocuklarımızın anadillerinde okuma-yazma becerilerini, çizgi romanın akıcı ve eğlenceli anlatımıyla geliştirmelerini sağlayabiliriz” diye belirtti.

‘Dilin devamlılığını sağlayacak’

Kürtçe ve Kurmanckî olarak yayımlanacak GOG’un akıcı ve keyifli içeriği ile Kürt çocuklarının anadillerinde kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Cici, “Çizgi romanda kullanılan eğlenceli görseller ve kısa cümlelerden oluşan basit ifade tarzı, Kürtçe okuma yazmayı çok kolaylaştırıyor. Daha önce hiç denenmemiş böyle bir proje ile dilin devamlılığına önemli bir katkı sunacağıma inanıyorum” diye konuştu.

Hanuka çizimiyle destek oldu

Avrupa dahil, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı her yere ulaşmak istediklerini ifade eden Cici, GOG’un daha proje aşamasında yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. Cici, “Uluslararası ödüllü Musevi sanatçı çizgi roman sanatçısı Asaf Hanuka GOG’a ilgilerini arz ederek desteklerini sundu. Hanuka, dedesinin Kürdistan’dan geldiğini ve bu yüzden de olsa destek olmak istediğini belirti. Bu nedenle ilk sayı için bir sayfalık çizimini karşılıksız verdi” ifadelerini kullandı.

Desteğe ihtiyaç var

İlerleyen dönemde dünyaca ünlü çizgi romanları albüm olarak da Kürtçeye kazandırmayı hedeflediğini ifade eden Cici, bu projeyi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bu desteğin sağlanabilmesi için online bağış sitesini  kurulduğunu ifade eden Cici, beklenilen desteğin gelmesi halinde yazılı dergi çıkaracaklarını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal