Clara Schumann doğumunun 200. yılında İstanbul’da anılacak

Clara Schumann doğumunun 200. yılında İstanbul’da anılacak

19’uncu yüzyılın en önemli piyanistlerinden, besteci Clara Schumann, doğumunun 200’üncü yılında iki ayrı programla Cemil Reşit Rey’de (CRR) anılacak.

Cem Mansur’un yönetiminde hazırlanan etkinliklerden ilki olan “Dikiz Aynasında Clara” başlıklı konserde üç farklı nesil ve farklı coğrafi kökenden gelen üç kadın besteci Violeta Dinescu, Annette Schlünz ve Beste Özçelebi yer alacak. Sahnede onlara soprano Lisa Fornhammar, piyanist Mediha Khan ve viyola sanatçısı Cenk Erbiner eşlik edecek.

Emanuel Mathias’ın 2011 yılında şoför Nebahat’tan esinlenerek ürettiği “Nebahat’in Kız Kardeşleri” adlı video enstalasyonundan ilhamla hayata geçirilen ve klasik müzik dinleyicilerinin alışılmış kalıpların dışında bir deneyim yaşamasını amaçlayan konser, 19 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de CRR fuayesinde gerçekleşecek.

Tilbe Saran ve Lucy Parham aynı sahnede

Schumann’ın anısına düzenlenecek bir diğer etkinlik olan “I, Clara – Müzik ile Bir Yaşam” konserinde ise tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Tilbe Saran ile piyanist Lucy Parhan aynı sahneyi paylaşacak.

Sanatçının günlük ve mektuplarından alıntılarla hikâyesinin anlatılacağı konserde Chopin, Brahms, Liszt, Mendelssohn’un eserleri de yer alıyor.

Daha evvel ünlü İngiliz aktrisler Juliet Stevenson ve Harriet Walker’ın da aralarında bulunduğu birçok büyük oyuncuyla sahnelenen “I, Clara – Müzik ile Bir Yaşam”, 22 Aralık Pazar akşamı saat 20.00’de CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

CRR Konser Salonu’nun Clara Schumann’a saygı duruşu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde de devam edecek.

Clara Schumann, konser piyanisti olarak sahneye çıktığında yaşı dokuzdu. 60 yıl boyunca yoğun bir şekilde dolaşarak 1500’ün üzerinde konser veren sanatçının gözlemleri, 19’uncu yüzyılda müziğin gelişimini, çağın konser atmosferini ve  Schumann ile Brahms’ı daha derinlemesine tanınmasını sağladı. Ayrıca 19’uncu yüzyılda Beethoven’in gerçek varisi olduğunu iddia eden List-Wagner ve Schumann-Brahms ekolleri arasındaki mücadelede önemli rol üstlenene sanatçı, büyük besteci Robert Schumann’ın da eşiydi.

Son konserini 1891’de veren Schumann, 26 Mart 1896’da Frankfurt’ta hayata veda etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal