Cixin Liu’nun bilimkurgu romanı ‘Üç Cisim Problemi’ dizi oluyor

Cixin Liu’nun bilimkurgu romanı ‘Üç Cisim Problemi’ dizi oluyor

Cixin Liu’nun yazdığı, Çin’in en popüler bilimkurgu romanı olan “Üç Cisim Problemi” televizyon dizisi oluyor. Liu’nun büyük başarı gösteren bir diğer bilimkurgu romanı uyarlaması “The Wandering Earth” ise Netflix’de bir süredir gösterimde.

Çinli eğlence şirketi YooZoo Entertainment, romanın haklarını elinde bulunduruyor ve kitabın uyarlaması üzerinde çalışıyor. CX Live’ın edindiği bilgilere göre şirket, Çin hükümetine dizinin prodüksiyon detaylarının da olduğu bir tanıtım formu gönderdi. Buna göre dizi 24 bölüm olacak ve çekimlerine Eylül ayında başlanacak. Bilibili sitesinde yayımlanan bir videoya bakılırsa, bu uyarlama bir animasyon olacak. Farklı kaynaklar videonun doğruluğunu onaylıyor, ancak projenin hayata geçip geçmeyeceği henüz kesin değil.

Bilimkurgu Kulübü‘nün The Verge‘den aktardığına göre, Cixin Liu, “Üç Cisim Problemi”ni 2006 yılında kaleme aldı. 2014 yılında Ken Liu tarafından İngilizceye çevrilen roman, Zeynep Özmeral’in Türkçeleştirmesiyle İthaki Yayınları’nca okura sunuldu. “Üç Cisim Problemi”, 2015 Hugo En İyi Roman Ödülü’nü kazanarak Çin bilimkurgu edebiyatının dünyaya açılmasında da büyük rol oynadı.

“Üç Cisim Problemi”, Çin’de Kültür Devrimi sırasında muhalif bir bilim insanının, gözlerden uzak bir araştırma merkezine sürülmesiyle başlıyor. Bilim insanı araştırma yaparken, Trisolaranlar diye bilinen saldırgan bir uzaylı türüyle temas kuruyor. Trisolaranlar, kaotik bir yıldız sisteminde yaşamaktadırlar ve Dünya’yı ele geçirmek için hemen planlar yapmaya girişirler. Romanda günümüze geçiş yapılır ve birkaç bilim insanının ölümlerini araştıran bir profesör ve bir detektif konu alınır. Sonrasında profesör ve dedektif, Trisolaranlar’ın gelişini bekleyen bir grubu ortaya çıkarır.

“Üç Cisim Problemi”, üçlemenin ilk romanı. “Karanlık Orman” adlı ikinci eser de İthaki Yayınları’nca yayımlandı. Serinin son romanı “Death’s End” ise henüz Türkçeye çevrilmedi.

“Üç Cisim Problemi”, Çinli yönetmen Fanfan Zhang tarafından daha önce beyazperdeye aktarılsa da yaşanan sorunlardan dolayı film seyirciyle buluşamadı. Kaynaklardan edinilen bilgiler, film yeterince iyi olmadığı için gösterime sokulmadığını işaret ediyor.

Geçen sene Financial Times’ta yayımlanan bir haberde, Amazon’un dizi uyarlaması için geniş bir bütçe ayırdığı; fakat eserin tüm haklarını elinde tutan YooZoo Entertainment’ın kendi planları olduğunu söyleyerek Amazon’un teklifini geri çevirdiği belirtilmişti. YooZoo^nun diziyi önce Çin’de gösterime sokmayı, daha sonra Amazon ya da Netflix gibi bir platform aracılığıyla tüm dünyaya sunmayı hedeflediği düşünülüyor.

Öte yandan Çin film endüstrisinde son dönem yaşanan durgunluk göz önüne alındığında “Üç Cisim Problemi’ filminin çekilememe ihtimali de ortaya çıkıyor. Geçen haftalarda “The Eight Hundred” ve “Better Days” filmlerinin çekimi, içeriğinden ötürü durduruldu. Eğer benzer bir durum “Üç Cisim Problemi’nin de başına gelirse, Çin film endüstrisi üzerinde soğuk duş etkisi yaratabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal