Çin’de Oscar adayı filmlerin gösterimi iptal edildi

Çin’de Oscar adayı filmlerin gösterimi iptal edildi

Çin’deki koronavirüs salgını, Hollywood film endüstrisini de vurdu. Oscar adayı “Jojo Rabbit”, “Little Women” ve “1917” filmleri başta olmak üzere pek çok Hollywood yapımının, ABD’den sonra sinemanın en büyük pazarı olan Çin’deki gösterimleri ertelendi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen koronavirüs, şimdiye dek 490 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Çin genelinde hayatı durma noktasına getiren salgın, Hollywood film endüstrisini de vurdu.

Sinema salonları kapatıldı

Oscar’a aday gösterilen Amerikan yapımı filmler Çin’de şubat ayında gösterime girecekti, ancak gösterimler ertelendi. Corona virüsü nedeniyle ülke çapında 70 bin sinema salonunun büyük çoğunluğu kapatıldı. Şubat ayı başında gösterime girmesi planlanan Çin yapımı filmlerin de gösterimleri iptal edildi.

Oscar adayı filmlerden “Jojo Rabbit” 12 Şubat’ta, “Little Women” 14 Şubat’ta gösterime girecekken “Dolittle” ise 21 Şubat’ta gösterilecekti. Ancak üç yapımın da gösterim planları değişti.

Sam Mendes’in “en iyi film” dalında Oscar adayı filmi “1917”nin de 21 Şubat’ta gösterime girmesi planlanırken gösterimi iptal edildi. “Hellboy” filmi de planlandığı gibi 28 Şubat’ta gösterime giremeyecek.

Oscar adayı Netflix yapımı “Marriage Story” ile “Hedgehog” filmlerinin ise planlandığı gibi 28 Şubat’ta Çin sinemalarında gösterileceği tahmin ediliyor.

Hollywood’a darbe

İptal haberleri, Hollywood sektörüne büyük bir darbe olarak yorumlandı. Çünkü Çin, sinema sektöründe ABD’den sonra en büyük pazar olarak görülüyor. 175 milyon dolarlık bütçeyle hazırlanan Universal’ın “Dolittle” filmi ABD’de bugüne dek 126 milyon dolarlık hasılat elde etti. Robert Downey Jr’ın başrolde yer aldığı filmin Çin’de gösterilmemesi büyük bir hasılat kaybı olarak görülüyor.

Oscar adayı “Jojo Rabbit”, “Little Women” ve “1917” filmlerinin tam da ödül sezonunda gösterimlerinin iptal edilmesi, çok seyredilmesi beklenen filmler için büyük bir zarar anlamına geliyor. Zira geçmiş yılların Oscar’lı filmleri “Green Book” ve “La La Land”, Çin’de büyük gişe başarısı elde etmişti.

ABD’den sonra en büyük pazar Çin

Geçen sene Çin Yeni Yılı’nın da denk geldiği şubat ayı boyunca Çin genelinde toplam 1.6 milyar dolar hasılat elde edilmişti. Yaklaşık 70 bin sinema salonu bulunan Çin, yıllık 9 milyar dolar hasılat rakamıyla ABD’nin hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci sinema sektörü olarak yer alıyor.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal