Çin’de dizi ve film prodüksiyonlarına yeniden başlanıyor

Çin’de dizi ve film prodüksiyonlarına yeniden başlanıyor

Koronavirüs salgınının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Çin’de film ve dizi prodüksiyonları yeniden başlıyor. Prodüksiyonuna başlanan yapımlar arasında Yimou Zhang imzalı “Impasse” de bulunuyor.

Koronavirüs salgının ortaya çıktığı ülke olan Çin doğal olarak bu salgından en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden biri olsa da, aradan geçen sürede aldığı tedbirlerle bu salgını büyük ölçüde kontrol altına almayı başardı. Ülkede günlük olarak görülen vaka sayısı 50’in altına inerken, ciddi tedbirler altında da olsa insanlar yavaş yavaş gündelik hayatlarına dönmeye başladı. Bu bağlamda salgın nedeniyle ara verilen pek çok film ve dizi prodüksiyonları da yeniden başlıyor.

İkinci bir koronavirüs dalgasının yaşanmaması için Çin’de alınan önlemler kapsamında sinema salonları hâlâ kapalı olsa da, set çalışanları ve film ekipleri salgın nedeniyle ara verilen prodüksiyonları sürdürmek için setlere geri dönmeye başladı. Ancak hükûmet tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde sette aynı anda en fazla 50 kişi olabiliyor. Ayrıca sette bulunanların da çeşitli kurallara uymaları gerekiyor.

Yimou Zhang, yeni filminin çekimleri için sette

Çin’in en büyük stüdyolarından biri olan Hengdian World Studios, beş çekim alanını yeniden set ekiplerine açarken, sinemacılar da filmlerinin çekimlerine devam etmek için setlere dönmeye başladı. Salgının ardından setlere dönen bu sinemacılardan biri de yakın dönem Çin sinemasının önemli isimlerinden Yimou Zhang oldu.

“Hero”, “Raise the Red Lantern” ve “House of Flying Daggers” gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran Yimou Zhang’in yeni filmi “Impasse”in salgın nedeniyle ara verilen çekimlerine yeniden başlandı. Son olarak “Shadow” ile sinemalara konuk olan Zhang’in yeni filminin başrollerinde Zhang Yi ve Zhu Yawen yer alıyor.

Salgın sonrası prodüksiyonuna yeniden başlanan bir diğer dikkat çekici film de Diao Yinan’ın yapımcılığını üstlendiği, Zhang Ji imzalı “Moses in the Plain” oldu.

Çin’de salgının kontrol altında tutulmaya devam edilmesi hâlinde önümüzdeki günlerde diğer prodüksiyonların da kaldıkları yerden devam etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: FilmLoverss 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal