Çin, Kuran ve İncil’in içeriğini Komünist Parti ideolojisine göre yeniden uyarlayacak

Çin, Kuran ve İncil’in içeriğini Komünist Parti ideolojisine göre yeniden uyarlayacak

Çin yönetimi, Le Figaro‘nun haberine göre İslam, Hristiyanlık ve Budizm temsilcilerinden dini kitapların Çin yönetiminin ideolojisine göre yeniden yazılmasını istedi.

Dünya Noel’i kutlamaya hazırlanırken, Çin yönetimi İncil, Kuran ve Budizm kitaplarını Komünist Parti ideolojisine uyarlayacak şekilde yeni bir düzenlemeye gidiyor.

Fransa merkezli Le Figaro gazetesinin Pekin’deki muhabirlerinin aktardığına göre düzenleme tüm yaygın dinlere uzanıyor.

Çin tüm büyük dinleri tanıyor, ancak ülke büyük bir gözetleme ağı altında.

Daha önce de ülkenin güneyindeki Jiangsi eyaletindeki bir Katolik kilisesinde bulunan Meryem Ana tablosu kaldırılarak, yerine Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in resmi asılmıştı.

Dinlerin temsilcilerine mesaj gitti

Le Figaro‘ya göre Çinli yetkililer, ülkedeki tüm ana dinlerin temsilcilerinden, “yeni çağın gerekliliklerine” uymaları için dini metinlerinin Çince çevirilerini gözden geçirmelerini istedi.

Gazeteye göre,  “İsa Mesih’in benzetmelerinin” Komünist Parti ile aynı doğrultuda olması istendi.

Gazete, bu girişimi “Sovyetlerin bile öne sürmeye cesaret edemediğini” kaydederken, şu yorumu yaptı:

“Yetkililer görünüşe göre ‘dini klasiklerin mevcut çevirilerinin tam olarak yeniden değerlendirilmesini’ istiyorlar. Bazı metinlerin onaylamadığı tespit edilirse, bunların ‘değiştirilip tekrar çevrilmesi’ gerekecektir.”

Meclis başkanından geçiş sinyali

Bu çalışma için Çin’de uygulanan çeşitli dinlerin temsilcilerinin Çin’in 4. Plenum’undan sonra toplantıya çağrıldığı bildirildi.

Reuters‘a göre, Çin Plenum’unda bu yıl (Çin’de yapılan geleneksel çok yönlü toplantı) “yönetişimin iyileştirilmesi ve ülkenin sosyalist sisteminin mükemmelleştirilmesi” için çalışılacak.

Çin hükümetinin Meclis Başkanı Wang Yang’ın “kademeli olarak Çin özelliklerine sahip bir dini ideolojik sistem oluşturabilmesi” için “dini kuralların ve öğretilerin yorumunun temel öneminin” altını çizdiği de bildirildi.

Xi Jinping hakkında

Dünyanın pek çok ülkesi tarafından diktatör olarak görülen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, başkan olmasının yanı sıra, Çin Komünist Partisi’nin (TBM) genel sekreteri.

66 yaşındaki Xi Jinping, 2012’den beri iktidarda ve gezegenin en kalabalık ülkesini yönetiyor.

Üç milyon Uygur kamplarda

Çin’de camilerin bir kısmı kapatıldı, bir kısmı tamamen yakıldı, bir bölümü ise Çin Komünist Partisi’nin irtibat bürosu oldu.

Birleşmiş Milletler’e göre Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da oluşturduğu toplama kamplarında bir ile 3 milyon arasında kişiyi zorla alıkoyuyor.

Uygurlar ise bu kamplarda asimilasyon yapıldığını savunuyor.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal