Çin Hükümeti, yerel medya organlarından Oscar ödül törenine ilgi göstermemelerini istedi

Çin Hükümeti, yerel medya organlarından Oscar ödül törenine ilgi göstermemelerini istedi

Çin Hükümeti, yerel medya kanallarından “Do Not Split” belgeselinin aday gösterilmesi ve Chloé Zhao’nun röportajlarına tepki gösterilmesi üzerine 93. Akademi Ödülleri törenine gösterecekleri ilgiyi düşük bir seviyede tutmalarını ve töreni canlı yayınla sunmamalarını istedi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2021 yılı Oscar ödülü adayları, birçok ilke imza atılması sebebiyle büyük ilgi toplamıştı.

FilmLoverss‘ın Variety’den aktardığı habere göre, Çin Hükümeti, adaylıkların açıklanmasından birkaç gün sonra, yerel medya kanallarından ödül törenini canlı olarak yayımlamamalarını ve törene karşı gösterecekleri ilgiyi düşük bir seviyede tutmalarını istedi. Haberde aynı zamanda, Çin Komünist Partisi’nin propaganda departmanından Çin medyasına yalnızca tartışma yaratmayan ödül törenlerini yayınlamaları konusunda bir emir iletildiğine de yer veriliyor.

Bu emri takip ettiği söylenen Oscar ödül törenine ilişkin isteğin sebepleri arasında ise, Hong Kong’da hükümete karşı gerçekleştirilen protestoları anlatan 35 dakikalık “Do Not Split” isimli belgesel türündeki kısa filmin, en iyi kısa belgesel kategorisinde aday gösterilmiş olmasının da yer aldığı düşünülüyor.

Chloé Zhao ve France McDormand

Norveçli yönetmen Anders Hammer’ın aynı zamanda yapımcılığını da üstlendiği 35 dakikalık kısa belgesel “Do Not Split”, 2019 yılında Hong Kong’da halk tarafından, suçluların iadesine ilişkin şartları düzenleyen kanunlarda  yapılan değişikliklere karşı gerçekleşen protestoları konu alıyor ve protestolardan görüntüler içeriyor. 2019-2020 yılları arasında Hong Kong’da hükümetin önerdiği suçluların Çin anakarasına iade edilmesini kolaylaştıran düzenlemelere karşı gerçekleşen bu protestolardan birine bir milyon, diğerine ise iki milyon insan tarafından katılım gösterilmişti.

26 Nisan tarihinde sahiplerini bulması beklenen ödüllerin adayları arasında aynı zamanda, Çin kökenli yönetmen Chloé Zhao’nun “Nomadland” filmi ve yabancı dilde en iyi film kategorisinde Hong Kong’u temsil eden “Better Days” adlı film de yer alıyor. Ödül sezonu boyunca isminden sıklıkla bahsettiren “Nomadland”, en iyi film de dahil olmak üzere toplamda altı kategoride aday gösterilmesiyle dikkat çekmişti.

Buna rağmen, Zhao’nun en iyi yönetmen ve en iyi film kategorilerinde ödüle değer görüldüğü Altın Küre ödüllerinden beri, “Nomadland” filmi ülkede çıkan tartışmaların odağına yerleşmiş durumda. Sosyal medyada ve yerel medya organlarında ilk önce coşkuyla karşılanan bu büyük başarıyı, Zhao’nun daha önce yabancı basına verdiği röportajların gündeme getirilmesi gölgeledi.

Bahsi geçen röportajlardan birinde Zhao’nun “Artık benim ülkem Amerika Birleşik Devletleri.” sözlerini kullanmasına ve son üç filminin Amerikan yapımı olmasına tepki gösteren internet kullanıcıları, Zhao’nun artık Çin pasaportu kullanmayacağını düşünerek tepki gösterdi. Milliyetçi anlayışları benimseyen sosyal medya kullanıcıları arasında popülerleşen röportajlar, Chloé Zhao’nun Çin vatandaşlığından vazgeçmiş olabileceği düşüncesini uyandırdı ve tepkilere yol açtı.

Bu tartışmaların etkisiyle en iyi yönetmen dalında ödül kazanan ilk Asya kökenli kadın yönetmen olan Zhao’nun beğeniyle karşılanan filmi “Nomadland”in ülkedeki tanıtımı sansürle karşılaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal