Çiğdem Köksal Schmidt’ten Göbeklitepe isyanı: ‘Bir de korumayı düşünün’

Çiğdem Köksal Schmidt’ten Göbeklitepe isyanı: ‘Bir de korumayı düşünün’

Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe’de kar yağışı sonrası ortaya çıkan manzaraya, “Bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün” diye tepki gösterdi.

Dünyanın bilinen en eski tapınım merkezi olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe, koruma amaçlı yapılan çatılara rağmen kar altında kaldı. Kentin kar altındaki halini fotoğraflayan Çiğdem Köksal Schmidt, bu duruma sosyal medya hesabından isyan etti.

20 yılı aşkın süredir Göbeklitepe’nin kazı başkanlığını yapan eşi Klaus Schmidt’le birlikte kente büyük emek veren Çiğdem Köksal Schmidt, uyarılarının dikkate alınmadığını, özensizlik nedeniyle karın D ve B yapısına girdiğini belirtti. Schmidt şunları yazdı:

‘Göbeklitepe artık çok kişinin ‘nemalandığı’ bir yer’

“Şu fotoğrafları görünce, geçen hafta yağan kardan mutlu olduğuma utandım. Göbeklitepe’nin bir kısmını örten şimdiki çatının inşaatı Klaus aramızdan ayrıldıktan sonra başlamıştı ve yapım sürecindeki itinasızlıkları, projenin kağıt üzerindeki haliyle inşa edilen halinin farklılıklarını, endişelerimi defalarca paylaştım, istisnasız her seferinde, bu insan eşi ile 20 yılını verdi oraya bir dinleyelim, çözüm bulalım demedi kimse de, aksine bana kişisel saldırılara başlandı hep. Göbeklitepe artık çok kişinin ‘nemalandığı’ ( bu kelimeden nefret ediyorum ama öyle) bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler. Hadi doğu tarafından C yapısı ortalarına kadar yağmur girdiğini biliyordum ( çatı taşıyıcıları kağıt üzerindeki plandan daha yüksek yapıldı) ama eğer kar çatıya rağmen D yapısına, B yapısına kadar ulaşıp yerleşebiliyorsa çözüm aramak gerekir. Bilim danışma kurulu, koordinatör falan bu insanlar neden Göbeklitepe’nin sorunları ile ilgilenmiyorlar?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar