Cibuti’ye çocuklar için güvenli köy yapılacak

Cibuti’ye çocuklar için güvenli köy yapılacak

İspanyol mimarlık ofisi Urko Sanchez Architecture, Afrika’da çocuklar için güvenli ve otomobilsiz bir köy tasarladı.

Cibuti Afrika’da kuraklıkla savaşan küçük bir ülke. Urko Sanchez Architecture, uluslararası bir kuruluş olan SOS Children Villages Vakfı’nın girişimiyle, yerel inşaatçıların da desteğini alarak bölgenin kurak iklim koşullarına ve yerel halkın geleneklerine uyum sağlayabilecek 15 konutluk bir çocuk köyü tasarladı.

Üç temel prensip üzerinden planlarını geliştiren tasarım ekibi, öncelikli olarak benzer kültür ve hava koşullarında yer alan evleri araştırdı. Bu araştırmalar sonucunda araç girişine izin verilmemesi kararı alan tasarımcılar böylece çocuklar için güvenli bir çevre oluşturmayı hedefliyor.

cibuti2

Araçların olmamasıyla projedeki dar sokak ve meydanların sürekli rekreasyon alanları haline gelmesi hedefleniyor. Kamusal ve özel alanlar iyi tanımlanacak şekilde açık alan çeşitliliğinin yaratılmasına önem verilen projede son olarak da, köy sakinlerinin kendi bitkilerini ve ağaçlarını yetiştirmesi teşvik edilerek alanda yerel bitki çeşitliliğinin korunması ve artırılması planlanıyor.

cibuti3

Plan dahilinde yerleştirilen konutlar birbirlerine bitişik konumlandırılarak kurak iklimiyle önce çıkan Cibuti’de gölgelik alanlar oluşturulması düşünüldü.  Tasarımcılar yine aynı plan çerçevesinde sıcak havayı tahliye edecek doğal bacalar yapacak.

Kaynak: Desingboom

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal