CHP’nin 2016 raporu: İlk 6 ayda 50’ye yakın sansür vakası

CHP’nin 2016 raporu: İlk 6 ayda 50’ye yakın sansür vakası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan ve 2016 yılının ilk 6 ayını kapsayan “Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Sansür Raporu” yayımlandı. Her ayın bilançosu çıkarılan raporda ilk 6 ayda 50’ye yakın sansür uygulamasının yaşandığı görülüyor. Şair Şükrü Erbaş’ın ayakta şiir okumanının engelleneye çalışılması, yazarlar Hasan Cemal ile Tuğçe Tatari’nin kitaplarının yasaklanması, yazar Yekta Kopan’ın kitabının müstehcen bulunması, oyuncu Füsun Erdoğan’ı uygulanan baskı, yönetmen Ragıp Yavuz’un hedef gösterilmesi raporda yer alan olaylardan bazıları.

Raporun tam metni şu şekilde: 

OCAK

* Yekta Kopan’ın kitabı öğrencilerden toplatıldı

Bolu Valiliği tarafından öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanması amacıyla başlatılan her kitabın yazarının öğrencilerle buluşturulmasını da içeren proje kapsamında, bu yıl okutulmak üzere, Yekta Kopan’ın 2013’te yayımlanan “Aile Çay Bahçesi” adlı romanı seçilmiştir. Kentteki 12 lisede görevli edebiyat öğretmenlerinin oluşturduğu komisyon tarafından belirlenen kitap, öğrencilere ücret karşılığında dağıtılmıştır. Anılan kitabın 34 ve 39’uncu sayfaları arasındaki kimi anlamtımları “cinsel içerikli” bulan bazı veliler ilgili kurumlara şikâyette bulunmuştur. Bu gelişmeler üzerine, Kopan’ın öğrencilerle yapacağı imza günü de iptal edilmiştir. Bolu Valiliği, kitabın dağıtılmasıyla ilgili soruşturma başlatırken, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu kitabın sadece bir sınıfta dağıtıldığını, şikâyetlerin ardından kitabın toplatıldığını belirtmiştir.

* Kitap Fuarı’nda yayınevine sansür

Eylül Fuarcılık tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Ankara Kitap Fuarı, Ceylan Yayınları’na sansür uygulayarak, fuardan ayrılmasını istemiştir. Yayınevi, yönetimin sansürcü tutumunu protesto etmek için fuardan ayrılmıştır. Ceylan Yayınları’nın Ankara Kitap Fuarı’na katılımının engellenmesine gerekçe olarak yayınevinden çıkan, Arzu Demir’in hazırladığı “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitapları gösterilmiştir.

* Oturarak şiir okuma zorunluluğu

İzmir’in Kiraz ilçesinde Eğitim-Sen tarafından düzenlenen ve şair Şükrü Erbaş’ın katılacağı şiir dinletisine ilginç bir kısıtlama getirilmiştir. Güvenlik güçleri, Erbaş’ın şiirlerini oturarak okumasını, ayağa kalkarsa müdahale edeceklerini söylemiştir.

* TV programına terör soruşturması

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programında öğretmen olduğunu söyleyen bir izleyicinin telefonla bağlanıp söyledikleri nedeniyle, Beyazıt Öztürk, program sorumlusu ve izleyici Ayşe Çelik hakkında soruşturma başlattı. Açıklamaya göre, Ayşe Çelik’in güvenlik güçleri tarafından annelerin ve çocukların öldürüldüğü yolunda beyanlarda bulunması, Öztürk’ün konuşmayı alkışlatması ve program sorumlusunun da yayını kesmemesi “terör örgütü propagandası” sayıldı.

* İnternet haberciliği üzerinde baskı artıyor

Yüksekova Haber, sendika.org ve Demokrat Haber sitelerine erişim Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kararıyla engellendi.

* Elem çiçekleri sergisi hedef gösterildi

Emine Ceylan’ın Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde açılan Elem Çiçekleri fotoğraf, resim ve enstalasyondan oluşan sergisi, Yeni Akit Gazetesi tarafından “Tophane’de ahlaksız sergi” başlığıyla hedef gösterildi. Aynı gün serginin afişi, kimliği belirsiz kişilerce beyaz bir kartonla kapatıldı.

* Can Yücel’in şiirine terör soruşturması

Antropolog Sibel Özbudun’un Facebook adresinde paylaştığı, Can Yücel’e ait “Ülke Bölünsün İstiyorum” başlıklı şiir nedeniyle, Özbudun hakkında “Suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapma” suçlarından iki ayrı dava açıldı. Özbudun savunmasında paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu, herhangi bir örgütle bağlantısının bulunmadığını söyledi.

ŞUBAT

* Musa Kart’a soruşturma

Cumhurbaşkanlığı’nın şikâyeti sonucu, Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden Musa Kart hakkında 8 Aralık 2015 tarihli karikatürü nedeniyle soruşturma başlatıldı. Suç duyurusunda, Kart hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iftira ve Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde düzenlenen “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla yasal işlem başlatılması talep edildi. Kart soruşturma hakkında “Bir kısım yargının, bir kısım medya gibi Saray tarafından yönlendirildiğini iddia ediyorum karikatürümde. Size diktatör denilmesini istemiyorsanız her iddiayı ceza tehdidiyle karşılamamanız gerekir” dedi.

* Mağden’in 4 yıla kadar hapsi istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Perihan Mağden için Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istedi. Mağden’in 14 Eylül 2015 tarihinde Diken haber sitesinde yayınlanan “köşeye sıkışmış vahşi bir hayvan gibi, vahşi bir kaplan gibi” sözleriyle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştı.

* Ayşe Yıldırım’a 301’den soruşturma

Cumhuriyet gazetesi haber eşgüdümcüsü/koordinatörü ve yazarı Ayşe Yıldırım hakkında, “Sandık başında onları sakın unutmayın” başlıklı yazısı nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinden soruşturma açıldı. “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama”, “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” ve “İftira” suçlamaları nedeniyle ifade veren Yıldırım, bu suçlamaları kabul etmedi.

* Prof. Dr. Örsan Öymen’e hapis istemi

Prof. Dr. Örsan Öymen hakkında, Aydınlık gazetesinde yayımlanan “Erdoğan’ın Yargılanması” başlıklı yazıda Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesi ile 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

* BirGün yazarına Erdoğan’a hareket cezası

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, BirGün gazetesinde yazıları yayımlanan yazar Seray Şahiner’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum etti. Şahiner, 2 bin 610 TL tazminat ödeyecek.

* Cemal ve Tatari’ye terör soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kitapları yasaklanan Hasan Cemal, Tuğçe Tatari ve yasaklı kitapları basan yayınevi yetkilileri hakkında “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ile “suç ve suçluyu övme” suçları kapsamında soruşturma başlattı.

* Akbank Sanat, Barış Sonrası sergisini iptal etti.

Akbank Sanat, Rus küratör Katya Krupennikova’nın ‘Post-Peace’ (Barış Sonrası) adlı sergisini iptal etti. Gerekçe: ‘Türkiye’deki siyasi atmosfer.’

MART

* Fazıl Say için ‘zorla getirme’ kararı

Piyanist Fazıl Say’ın sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle karşılıklı davaları olan Ali Emre Bukağılı’ya “hakaret” ettiği gerekçesiyle, yargılandığı davada hakkında ‘zorla getirme’ kararı verildi.

* BirGün muhabirine söyleşi nedeniyle hapis istemi

BirGün muhabiri Onur Erem hakkında, Pakistan asıllı Britanyalı yazar Tarık Ali ile yaptığı söyleşi nedeniyle 28 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ali, röportajda, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri eski Bakanı Altınok için “soytarı” ifadesini kullanmıştı.

* Fabl’a sürgün

Fabl türündeki Lağımpaşalı kitabı nedeniyle hükümet yetkililerine hakaret iddiasıyla hakkında idari soruşturma başlatılan öğretmen Atalay Girgin, soruşturma tamamlanmadan “geçici görevlendirme” ile başka bir okula gönderildi. Girgin soruşturmayla ilgili olarak, “Kitapta böyle bir hakaret yok. Bu kitabı okusalar böyle bir iddiada bulunmazlardı. Okuyarak soruşturma açtılarsa da Cumhurbaşkanı ve Başbakanı fare olarak değerlendiriyorlar demektir,” yorumunu yaptı.

* Füsun Demirel röportaj sonrası işsiz kaldı

Oyuncu Füsun Demirel, verdiği bir röportajda bir gerilla annesi ya da anneannesini oynayabileceğini söyleyince, önce sosyal medyada tepki çekti, ardından ATV’de yayımlanan Aile İşi dizisinin kadrosundan çıkarıldı.

* Barış İnce’ye Erdoğan’a hakaretten hapis

BirGün Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Barış İnce, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla 21 ay hapis cezasına mahkûm oldu. İnce, “yolsuzluk soruşturmaları” ile ilgili haberi nedeniyle hakkında açılan davada yaptığı savunmadan dolayı yargılanıyordu. Mahkeme heyeti cezayı ertelemezken, Yargıtay’ın kararı onaması durumunda gazeteci cezaevine girecek.

NİSAN

* Roboski’yi anlatan belgesel Ankara Film Festivali’nden çıkarıldı!

TSK’ya ait savaş uçakları tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 yurttaşın bombalanarak katledildiği Roboski Katliamı’nı anlatan belgesel film “Hatırlıyorum” (Bîra Mı’têtın) 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden çıkarıldı. Filmin yönetmeni Selim Yıldız, ulusal belgesel kategorisinde yarışmaya alınan filmin ön elemeyi geçtiğini ve gösterim gününün belli olmasına rağmen son anda festival programından çıkarıldığını söyledi.

* Gazeteci Keneş’e para cezası

Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Bülent Keneş, 1 Ocak 2015’te kişisel blog sayfasında yayımladığı ‘Davutoğlu’nun Sefaleti’ başlıklı yazısı nedeniyle 7 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldı.

* Grup Yorum’un Yenikapı Konseri’ne yasak

İstanbul Valiliği, Yenikapı miting alanında düzenlenmesi planlanan Grup Yorum konserini  “toplumda infial yaratabileceğini” gerekçesiyle yasakladı. Grubun geçen yıl nisan ve haziran ayındaki konserlerine de izin verilmemişti. Kararı, İstiklal Caddesi’nde grubun şarkılarını söyleyerek protesto eden 14 kişi gözaltına alındı.

* Charlie Hebdo yayını için 2 yıl hapis

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağına köşelerinde yer verdikleri için yargılanan Cumhuriyet gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a 2 yıl hapis cezası verildi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, karar sonrası şikayetçiler tekbir getirdi. Davayı karara bağlayan mahkeme, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan sanıkları ayrı ayrı 2’şer yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, yargılamada Karan ve Çetinkaya’nın pişmanlık göstermeyen davranışları olduğunu belirterek cezada indirim yapmadı.

* BirGün’e mahkeme kararsız Ensar sansürü

BirGün gazetesinin hazırladığı “Ensar rejimi” haritası ve Birleşik Haziran Hareketi Eğitim Komisyonu’nun Ensar Vakfı Raporu, TİB’e ait herhangi bir erişim engeli kararı olmaksızın, Türk Telekom tarafından sansürlendi. İnternet servis sağlayıcısı ya da cep telefonu operatörü olarak Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve UyduNet kullananlar, haritayı görüntüleyemiyor. Bu sansür öncesinde gazeteye herhangi bir bildirim yapılmazken, BirGün sansürlenen haritayı internet sitesi üzerinden bir kez daha yayınladı.

* Can Dündar’a 17-25 Aralık haberleri için para cezası

17-25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili yazıları nedeniyle yargılanan Cumhuriyet gazetesi genel yayın Yönetmeni Can Dündar, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla 28 bin 650 TL adli para cezasına çarptırıldı. Evrensel gazetesi Diyarbakır muhabiri Faruk Ayyıldız, Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘halkı suç işlemeye tahrik etmek’ suçlamasıyla 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. 9 Ekim 2013 tarihinde Twitter’dan paylaştığı “işgalcinin varlığı silahı, askeri, polisi, şiddetiyse elbet o işgalciye atılan her taş helaldir, haktır” şeklindeki mesaj nedeniyle yargılanan gazetecinin cezası 3 bin TL adli para cezasına çevrildi.

* Kitap Fuarı’nda yayınevine baskın ve toplama

“Kitapla Barış” sloganıyla ikincisi düzenlenen Van Kitap Fuarı’nda bulunan Aram Yayınevi’ne ait stant polisler tarafından iki kez basıldı. Yapılan baskınlarda stantta bulunan aralarında Abdullah Öcalan’ın Bir Halkı Savunmak, Sakine Cansız’ın Hep Kavgaydı Yaşamım II, Murat Türk’ün Böğürtlen Zamanı, Mehmet Sebatlı’nın Kasırga Taburu ve Rüstem Cudi’nin Rojhilata Navîn adlı eserinin de bulunduğu çok sayıda kitaba ‘toplatma kararı olduğu’ gerekçesiyle el konuldu. El koyma kararına ilişkin mahkeme kararı gösterilmezken, gazetecilerin görüntü alması da polisler tarafından engellendi.

* Haber Müdürü’ne Twitter tutuklaması

Twitter’daki paylaşımları gerekçe gösterilerek, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, tutuklama istemiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece adli denetim koşuluyla serbest bırakıldı.

* Kastamonu’da köçek yasağı

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, düğünlerde ve bayramlarda köçek oynatılmasını yasakladığını bildirdi

* Türk Edebiyatı dergisinden Behçet Necatigil sansürü

Türk Edebiyatı dergisi, Nisan sayısında, bu yıl 100. doğum yıldönümünü kutladığımız, Türkçenin en önemli şairlerinden Behçet Necatigil (1916-1979) için bir dosya hazırladı. Bu dosya için de Necatigil’in kızı, yazar Ayşe Sarısayın ile derginin yazı işleri müdürü Funda Özsoy Erdoğan bir söyleşi yaptı. Ancak Dergi yönetiminin Ayşe Sarısayın’ın sosyal medyada ifade ettiği bazı fikirleri beğenmediği için söyleşi dergide yayımlanmadı.

* Çocuk Bienali’nde Kobanêli çocukların resimlerine sansür!

4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde Kobanêli çocukların resimlerinde yer alan sarı, kırmızı, yeşil renkleri nedeniyle AKP’li Beyoğlu Belediyesi sergiyi kaldırdı.

* Odunpazarı Belediyesi’nin bastığı Çocuk Hakları Sözleşmesi için öğretmene soruşturma

Eskişehir Milli Zafer İlkokulu’nda bir öğretmen hakkında, Odunpazarı Belediyesi tarafından basılan ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin çocukların anlayacağı bir dille özetlenip resimlendirildiği kitapçığı öğrencilerine dağıttığı için soruşturma açıldı.

MAYIS

* Sanat Sokağı kapatıldı

Antalya’nın ünlü Attalos Meydanı’nda Sanat Sokağı olarak bilinen, el emeğiyle yapılmış ürünleri satan tezgahtarlar, zabıta tarafından yerlerinden edildi. Sanat Sokağı’nın güvenlik bahanesiyle kaldırılmasına karşı imza kampanyası başlatıldı.

* Kürt Kültür Sanat Festivali konserine yasak

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) bu yıl 2’ncisini düzenlediği İstanbul Kürt Kültür Sanat Festivali’nin bugün Bostancı Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan ve İstanbul Valiliği tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanan kapanış konseri bir gün sonra Şişli Kent Kültür Merkez’inde yapıldı.

* Grup Yorum’un Antalya konseri valilik tarafından yasaklandı

Antalya Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek Grup Yorum konseri, Antalya Valiliği tarafından yasaklandı.

* Grup Yorum’un katılacağı festivale belediyeden ret

Gaziantep’te birincisi düzenlene Mehmet Sait Halk Festivali’ne başvuru yapılmasına karşın, AKP’li Şahinbey Belediyesi tarafından festivalin yapılması planlanan parkın bütün yer ve alanlarının dolu olduğu ve kullanılamayacağı bildirilerek gerekli tahsis işlemi yapılmadı. Festival bir düğün salonunda gerçekleştirildi.

HAZİRAN

* İzmir’deki müzisyen heykeline ikinci saldırı

İzmir’de Metro İzmirspor İstasyonu’nda 4 yıldan bu yana sergilenen ve öncesinde de müstehcen olduğu iddiasıyla saldırıya uğrayan “Müzisyen” adlı ahşap heykele yeniden saldırı düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Heykel Çalıştayı’nın “Akdeniz” konsepti ile düzenlendiği 2012 yılında İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılan Müzisyen adlı, mitolojik figürü yansıtan ahşap heykel; 4 yıldan bu yana İzmir Metrosu’nun İzmirspor İstasyonu’nda sergilendi. Mayıs ayı başında heykelin müstehcen olduğu eleştirisiyle, AKP’liler heykelin buradan kaldırılmasını istedi, protestolarda bulundu. Ardından da çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu belirtilen S.K. heykeli kırdı. Gözaltına alınan S.K. serbest bırakılmıştı.

* Grup Yorum Eskişehir’de de yasak

Eskişehir’de Grup Yorum’un da konser vereceği festival, kaymakamlık tarafından yasaklandı. Emniyet Müdürlüğü, etkinliğin, “Terör örgütünü destekleyici ve övücü mahiyette örgüt propagandasına dönüşebileceği ve muhtemel şiddet olaylarının yaşanabileceği” gerekçesiyle yasaklandığını açıkladı.

* Plakçıya Ramazan saldırısı

İstanbul Firuzağa’da Radiohead etkinliği düzenleyen Velvet Indieground Records adlı plakçıya ‘ramazanda içki içtikleri’ gerekçesiyle, saldırılmasının ardından bugün olayı protesto etmek için toplanan kitleye polis müdahale etti.

* Liselilerden okuldaki yasaklara tepki

İstanbul Erkek Lisesi’ndeki mezuniyet töreninde okul müdürüne arkalarını dönerek protesto eden liseliler konuştu. Protestonun perde arkasında okul yönetiminin yasakları ve baskıcı uygulamaları olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Erkek Lisesi Kültür Haftası kapsamında okula gelecek olan Küçük İskender’in cinsel tercihi ve Emrah Serbes’in politik görüşleri nedeniyle, okul yönetimi tarafından engellendiği, okul gezilerinin ‘Sabaha kadar tepinemezsiniz, derslerinize bakın!” denilerek iptal edildiği, ancak hükümet destekli gezilerin yapıldığı ortaya çıktı.

* Gümüşhane’deki cenaze için Trabzon’da müzik yasak

5 Haziran Çevre Günü nedeniyle, Trabzon Atatürk Alanında düzenlenen etkinlikte gençler bir yanda kemençe diğer yanda tulum çalmaya başlayınca, belediye ekipleri tarafından etkinliğe müdahale edilerek müzik susturuldu. Belediye ekiplerince “Gümüşhane’deki şehit cenazesi” gerekçe gösterilerek etkinlik sonlandırıldı. AKP Gençlik Kollarının Uzungöl’deki kemençeli kutlaması ise cenazeden etkilenmedi.

* Dekan’ın onaylamadığı konuşmaya soruşturma

Uludağ Üniversitesi Akademik Genel Kurul’da Eğitim Fakültesi Dekanının onaylamadığı bazı görüşleri dile getirdiği ileri sürülen Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu hakkında, ertesi gün Dekanlıkça soruşturma başlatıldı. Dersleri sürdürme hakkı elinden alındı.

* Yayınevi deposu ateşe verildi

Diyarbakır’daki Avesta Yayınları’nın deposu, kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi. Yangın sırasında çok sayıda kitap zarar gördü, ciddi maddi hasar oluştu, söndürme çalışması sırasında ıslanan kitaplar ise yayınevinin zararını katladı. Yayınevi sorumlusu daha önce tehdit almadıklarını, sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde depodan 30 kitap çıkarılıp yakıldığını, iki olay arasında bağ olabileceğini belirtti.

* Erol Evgin’e TRT yasağı

Sanatçı Erol Evgin, verdiği bir röportajda “Parmak basanla, 3 üniversite bitirenin birer oy hakkı olması adaletli mi” diyerek gündeme oturmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilen Evgin, hem hedef gösterildi, hem de Evgin’e TRT’den yasak geldi. TRT Genel Müdürlüğü’nden TRT’ye bağlı TV, radyo ve müzik kanal müdürlüklerine gönderilen yazıda “Evgin’in parçalarının çalınmaması” talimatı verildiği basına yansıdı.

* Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın hakkında 11. soruşturma 

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Bununla beraber sanatçı hakkında açılan dava sayısı 11 oldu.

* Yeni Akit hedef gösterdi, sanatçıya soruşturma geldi

Yeni Akit gazetesi “Küfürbaz Ragıp hâlâ görevde!” başlıklı bir haber yaparak, Ragıp Yavuz’un işine son verilmesini istedi. Gazetenin, İstanbul Şehir Tiyatroları ile ilgili haberleri, kurum tarafından ciddiye alınarak sanatçılara soruşturma açılıyor.

İstanbul Şehir Tiyatroları yönetimi, 27 ve 31 Mayıs 2016 tarihlerinde Yeni Akit’te çıkan iki haberle hedef gösterilen tiyatro sanatçısı Ragıp Yavuz hakkında soruşturma başlattı. Yeni Akit’te yayınlanan içeriklerde sanatçının Gezi Direnişi döneminde sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar yer almıştı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal