CHP’li Tanal, Milli Saraylar Başkanlığı’nın ‘Hiçbir zaman var olmadı’ dediği eserleri fotoğraflarla sordu

CHP’li Tanal, Milli Saraylar Başkanlığı’nın ‘Hiçbir zaman var olmadı’ dediği eserleri fotoğraflarla sordu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Milli Saraylar Başkanlığı’nın “Hiçbir zaman var olmadı” dediği vazoların fotoğraflarını paylaşarak “Bu tarihi eserler şu an nerededir?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından iki vazonun akıbetini Meclis gündemine taşımıştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Tanal, şu soruları sormuştu:

– “Toplamda 92 kilogram ağırlığındaki som altından 2 tarihi vazo şu anda Dolmabahçe Sarayı’nda mıdır? Şayet Dolmabahçe Sarayı’ndaysa vazolar ziyaretçilerin görebileceği şekilde sergilenmekte midir? Şayet sergilenmemekteyse bunun gerekçesi nedir? Vazolar hangi sebeple sergilenmemektedir?

– “Sultan Abdülmecid’den kalma altın vazolar şu an nerede sergilenmektedir?

– “Dolmabahçe Sarayı’nı gezerken vazoları her zamanki yerlerinde göremeyen yurttaşlar, kıymetli 2 iki vazonun akıbetine ilişkin endişeye kapılmıştır. Som altından olan, her biri 46 kilogram ağırlığındaki 2 vazo kayıp mıdır? Herhangi bir müdahaleden dolayı, kaza sebebiyle zarar mı görmüştür?

– “Som altından vazolar şu an nerede muhafaza edilmektedir? Vazoların bulunduğu yer belli değilse, bilinmemekteyse bu altın vazolar birileri tarafından kaçırılmış mıdır? Şayet vazolar kaçırıldıysa konuya ilişkin soruşturma başlatılmış mıdır? Vazolar kayıpsa, kaçırıldıysa herhangi bir işlem yapıldı mı, yapılıyor mu veya yapılacak mı?

– “Dolmabahçe Sarayı’nda olması gereken altın vazoların şu an nerede olduğu, başlarına bir şey gelip gelmediği, kayıp olup olmadıkları, tekrar sergilenip sergilenmeyecekleri konusunda kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?”

Milli Saraylar: ‘Hiçbir zaman var olmamıştır’

Milli Saraylar Başkanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, “İddia edildiği gibi ‘46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır” ifadelerini kullanılmış, iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulduğu bildirmişti.

Milli Saraylar Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

Tanal: ‘Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir?’

CHP’li Tanal, Milli Saralar Başkanlığı’nın açıklamasının ardından sosyal medya hesabından söz konusu eserlerin fotoğraflarını paylaşarak, “Sn. Milli Saraylar yetkilileri, kimseye iftira attığımız yok. Denetim yetkimizi kullandık, önerge verdik. İsme takılmadan, 15 Temmuz’da şehit edilen Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir? Soru gayet açık ve basit. @millisaraylar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal