CHP Milletvekili Kadıgil: ‘Kültür Bakanlığı’nda sanata reva görülen bütçe komik’

CHP Milletvekili Kadıgil: ‘Kültür Bakanlığı’nda sanata reva görülen bütçe komik’

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı bütçesi üzerine Meclis genel kurulunda konuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda sanata ayrılan bütçeyi eleştiren Kadıgil “Saray eşrafının kültür sanata reva gördüğü kaynak, taş çatlasın 2 milyar lirayı geçmiyor” derken, bu bütçenin en az 10 milyar TL olması gerektiğini söyledi.

Kadıgil, dünya standartlarına göre genel bütçenin yüzde 1’inin sanata ayrılması gerektiğini belirterek “en az 10 milyar TL ayırmamız lazım bizim bu alana” dedi.

Konuşmasında sanatçıların telif sorunlarına de değinen Kadıgil, Haluk Bilginer’in başarılarıyla övünülse de “Ne bu filmleri çeken yönetmenler, ne o eserleri yazan senaristler, ne bayıldığımız karakterlere can veren senaristler kendi emeklerinden bizim yüzümüzden beş kuruş yararlanamıyorlar, çünkü bizim Meclis’imizin değil, sinema ve dizi sektöründe orman kanunları geçiyor” dedi.

Sera Kadıgil, sanatçıların güvencesiz çalıştığını vurguladığı sözlerini “Bu sektörde çalışacaksan iki şeyi kabul edeceksin: İlki, canın çıkana kadar çalışsan da kendi primini kendin ödemezsen bu işten emekli olamazsın. İkincisi, tüm haklarını baştan devretmezsen, kameranın önüne de arkasına da geçemezsin” diye sürdürdü.

Kadıgil konuşmasında sansür, yasak ve engellemelere de değindi. “Küçük Şeyler” filminin salon bulamadığını hatırlatarak “Bir haftada 100 salondan 4’e düşürülürken, Malatya’da Aman Başkan Duymasın, Amasya’da Taranta Babu’ya Mektuplar, Hopa’da Anlatılan Senin Hikâyendir yasaklanırken, sanata yönelik örtülü/aleni sansür sürerken, artan teşviklerle övünmek pek de samimi olmuyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal