Chloé Zhao’ya ülkesi Çin’de sansür

Chloé Zhao’ya ülkesi Çin’de sansür

93. Akademi Ödülleri’nde en iyi film dâhil üç dalda ödüle değer görülen “Nomadland” filminin yönetmen Chloé Zhao’nun başarısı doğduğu ülke Çin’de sansürlendi.

Oscar ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri‘nde Asya kökenli Chloé Zhao (Cao Ting) en iyi yönetmen, yönetmenliğini yaptığı “Nomadland” ise en iyi film ödülünü kazandı. Filmin başrol oyuncusu Frances McDormand da sergilediği performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülüne değer görüldü.

Chloé Zhao en iyi yönetmen ödülünü alan ilk Asyalı kadın ve en iyi yönetmen dalında ödül kazanan ikinci kadın yönetmen olarak da Oscar tarihine adını yazdırdı.

AA’dan aktarılan haberlere göre, Pekin doğumlu Zhao’un başarısı, uluslararası basında geniş yankı uyandırırken, Çin devletinin resmi yayın organları CCTV ve Xinhua bu başarıyı görmezden geldi.

Ülkenin sosyal medya platformlarından Veybo’da, 14 milyondan fazla takipçisi olan film dergisi Watch Movies tarafından Zhao’nun yönetmenlik başarısını duyuran bir bildirim, paylaşılmasından birkaç saat sonra sansürlendi. Ayrıca “Chloé Zhao, en iyi yönetmeni kazandı” etiket çalışması da sansüre maruz kaldı.

Film meraklıları arasında popüler bir uygulama olan Douban, “Nomadland” ve “Zhao (Cao) Ting” için yapılan aramaları yasaklayarak “arama sonuçlarının ilgili yasa ve yönetmeliklere göre görüntülenemediği” uyarısını paylaştı. Uygulamada Zhao’nun başarısıyla ilgili birçok konuşma zinciri silinirken, ülkedeki en büyük mesajlaşma uygulaması olan WeChat’teki bir haber de silindi.

Zhao, geçen ay en iyi yönetmen ödülünü kazandığı Altın Küre ödüllerinde yaptığı konuşma sebebiyle Çin’de tepkiyle karşılanmıştı. Yönetmenin, ülkenin yönetim sistemiyle ilgili yaptığı yorumlarla kendi ülkesine hakaret ettiği iddia edilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal