Chloé Zhao’ya 10 yıl önce verdiği röportaj nedeniyle Çin’de sansür

Chloé Zhao’ya 10 yıl önce verdiği röportaj nedeniyle Çin’de sansür

78. Altın Küre ödüllerinde en iyi film ödülüne değer görülen “Nomadland” ile en iyi yönetmen kategorisinde ikinci kadın ve ilk Asyalı sinemacı olan Chloé Zhao, 10 yıl önce verdiği bir röportajdaki “Çin, her yerde yalanların olduğu bir ülke” söyleminden dolayı Çin’de sansüre uğradı.

“The Rider” ve “Songs My Brother Taught Me” filmleriyle kendine has bir üslup yakalayan Chloé Zhao, bu yıl “Nomadland” ile pek çok ödül kazandı. Film, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan, Toronto Film Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü kucakladı. 78 yıllık Altın Küre tarihinde en iyi yönetmen kategorisini kazanan ikinci kadın ve ilk Asyalı sinemacı oldu; en iyi film ödülüne değer görüldü. “Nomadland” kimilerince  başroldeki Frances McDormand’ın kariyerinin zirvesi olarak da tanımlanıyor.

Çin asıllı Chloé Zhao’un başarısı, film kısıtlı sayıdaki salonlarda gösterime girmiş olsa da, ülkesinde övgüyle karşılanmıştı. Ancak yaşanan son gelişmelerle birlikte, Çin’in sansür politikası uyguladığı ortaya çıktı.

“Nomadland”

‘Çin, her yerde yalanların olduğu bir ülke’

Yönetmenin 10 yıl önce verdiği bir röportajdaki “Çin, her yerde yalanların olduğu bir ülke” söylemleri gündem olunca; “Nomadland” ile ilgili internetteki hemen her şey, Çin hükümeti tarafından birer birer silinmeye başladı. İlk olarak filmin afişleri ortadan kayboldu, daha sonra bazı etiketlere ve filmle ilgili makalelere erişim engellendi. Yönetmenin bir internet sitesindeki “Amerika artık nihayetinde benim ülkem” açıklaması da tartışmalara dâhil oldu. Avustralya menşeili internet sitesi, alıntıda hata yapıldığını açıkladı.

Çin’de azımsanmayacak bir kitle Chloé Zhao’un tarihi başarısını, bir kadın yönetmen olarak temsil gücünü takdirle karşılıyor. Ancak, yönetmenin tüm eleştirilere rağmen neden Çin vatandaşı olmaya devam ettiğini sorgulayan bir kesim de mevcut.

Ülkede 23 Nisan’da gösterime girmesi beklenen “Nomadland”in sansüre uğrayıp uğramayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

 

Kaynak: Bantmag. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal