Chick Corea hayatını kaybetti

Chick Corea hayatını kaybetti

Caz piyanisti ve besteci Chick Corea, 79 yaşında hayata veda etti. Corea uzun süredir kanserle mücadele ediyordu.

AA’dan aktarılan haberlere göre Corea’nın ekibi tarafından, sanatçının kendisine ait internet sitesinde yapılan açıklamada, ünlü sanatçının nadir görülen bir kanser türüne yenik düşerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Corea’nın danışmanı Dan Muse da bu bilgiyi doğrulayarak Corea’nın, 9 Şubat’ta uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştüğünü ifade etti.

Corea, Facebook sayfasında hayranlarına bıraktığı son mesajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sanat yolculuğum boyunca içimdeki müzik ateşinin parlak kalmasına yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Umuyorum ki çalmaya, yazmaya, icra etmeye veya başka türlü sezgileri olanlar bunu yapmaya devam edersiniz. Kendiniz için değilse geri kalanlar için. Sadece dünyanın daha fazla sanatçıya ihtiyacı olduğu için değil, aynı zamanda çok da eğlenceli olduğu için.”

Chick Corea hakkında:

Henüz 60’ların başında caz sahnesinin en çok aranan piyanistlerinden biri haline gelen Corea, McCoy Turner, Keith Jarrett, Herbie Hancock, Gary Burton Bobby McFerrin gibi müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı.

60’ların sonunda Miles Davis’in grubuna katılan Corea, caz müziğin gidişatını değiştiren “Bitches Brew” albümünde yer aldı. Bu albümden sonra kendi elektrik caz müzik grubunu Return to Forever’ı kurdu.

Üretimleriyle caz tarihinin efsanelerinden biri olarak anılan ve tam 23 kez Grammy kazanan Corea, birçok Downbeat Ödülü’ne değer görüldü.

2012, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında dört kez Türkiye’de konser veren Corea, 2018 yılındaki Avrupa turnesine de İzmir’den başlamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal