Çetin Altan sonsuzluğa uğurlandı

Çetin Altan sonsuzluğa uğurlandı

Dün 88 yaşında hayatını kaybeden gazeteci, yazar Çetin Altan bugün sonsuzluğa uğurlandı.

Çetin Altan için ilk tören, yazarları arasında olduğu Milliyet gazetesi önünde yapıldı. Ardından Teşvikiye Camisi’ne götürülen Altan’ın naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine gazeteciler, siyasetçiler, iş dünyasının temsilcileri, sanatçılar, yazarlar katıldı. 

Altan, dün sabah saat 11.05 itibarıyla zatürreye bağlı solunum yetmezliği ve septik şok nedeniyle hayatını kaybetmişti.

cetin5Milliyet gazetesi önünde yapılan törende konuşan gazetenin genel yayın yönetmeni Fikret Bila, “Acımız çok büyük. Türk basınının büyük ustalarından birini kaybettik. Çetin Altan’ın en büyük özelliği filozof olmasıydı. Düşünce ve fikir ustasıydı” dedi.

Çetin Altan’ın ardından, bugün gazetelerdeki neredeyse tüm sütunlar ona ayrılmıştı. 

Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök, Mehmet Y. Yılmaz, Ahmet Hakan, Fatih Çekirge ve İsmet Berkan; Milliyet’ten Güneri Cıvaoğlu, Melih Aşık ve Mehmet Tezkan; Sabah’tan Mehmet Barlas ve Emre Aköz; Cumhuriyet’ten Can Dündar ve Hikmet Çetinkaya; Yeni Şafak’tan Ali Bayramoğlu; Zaman’dan M. Nedim Hazar; Habertürk’ten Umur Talu ve Soli Özel; Vatan’dan Reha Muhtar ve Okay Gönensin; Bugün’den Yavuz Baydar; Yeniçağ’dan Arslan Bulut, 88 yaşında hayatını kaybeden Çetin Altan’ı anlatan yazılar kaleme aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çetin Altan’ın ölümünün ardından yayımladığı mesajda, “Büyük bir düşünürü, özgün bir edebiyatçıyı, bir basın emekçisini ve korkumuz bir mücadele adamını kaybettik. Çetin Altan’ın hayatı Türkiye’nin rönesansının hikâyesidir. Altan, Türkiye’nin 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanatta, siyasette, düşün ve edebiyat hayatında yaşadığı değişim ve çalkantılardan demokrasi, özgürlük, bilim ve akla dayanan çağdaşlaşma kavgasının bayrak kişiliklerindi” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ise mesajlarında “Türkiye gazetecili için nadir nitelikte, edebi ve evrensel bakışını mizahla buluşturan, okurların ufkunu genişleten bu yeri doldurulamaz kayıptan ötürü ailesine, dostlarına ve halklarımıza baş sağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal