Cenk Ertürk imzalı ‘Nuh Tepesi’, 28 Şubat’ta gösterimde

Cenk Ertürk imzalı ‘Nuh Tepesi’, 28 Şubat’ta gösterimde

“Pencereler Altında”, “Nahoş Bir Mevzu”, Kimse Elimi Tutmasın” adlı filmleriyle uluslararası festivalleri dolaşan kısa film yönetmeni Cenk Ertürk’ün ilk uzun metraj çalışması olan “Noah Land” (Nuh Tepesi), 28 Şubat’ta gösterime girecek.

Daha önce “Masum” adlı dizide beraber rol alan Haluk Bilginer ve Ali Atay’ın başrollerde olduğu filmde Hande Doğandemir, Mehmet Özgür ve Arın Kuşaksızoğlu da rol alıyor.

“Nuh Tepesi”, ölen babasının son arzusunu gerçekleştirmek isteyen Ömer’in hikâyesinin anlatıyor. Babasının yıllar evvel diktiği Nuh ağacının altına gömülmek istemesiyle harekete geçen Ömer, karşısında ağacı Nuh peygamberin diktiğine inanan köylüleri buluyor.

Filmin kurgusunu, Yorgos Lanthimos imzalı “The Lobster”, The Killing of a Sared Deer”, “Kynodontas” gibi filmlerin kurgusunu üstlenen Yorgos Mavropsaridis yaptı. Lanthimos’un “The Favourite” adlı son filminin kurgusunu da yapan Mavropsaridis, buradaki başarısıyla Oscar’a aday gösterilmişti.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise Geremy Jasper imzalı 2017 yapımı “Patti Cake$” ve Cathy Yan imzalı 2018 yapımı “Dead Pigs” adlı filmlerle övgü toplayan bağımsız film görüntü yönetmeni Federica Cesca üstlendi.

Tribeca’dan iki ödül

İlkgösterimini 18. Tribeca Film Festivali‘nde gerçekleştiren “Nuh Tepesi”, yönetmeni ve senaristi Cenk Ertürk’e Uluslararası Yarışma bölümünde “en iyi senaryo” dalında ödül kazandırdı. Başroldeki Ali Atay da filmdeki performansıyla “en iyi erkek oyuncu” ödülüne değer görüldü.

Türkiye’deki ilkgösterimini Adana Film Festivali’nde yapan film, festivalden “en iyi film”, “en iyi yönetmen”, “en iyi görüntü yönetimi” ve FİLMYÖN En İyi Yönetmen ödüllerini aldı.

“Nuh Tepesi”, 2016 yılında Cannes Film Festivali’nin “Cinefondation Residance” programına kabul edilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal