Cenk Dost Verdi ‘susma’ eylemini sahnede bozdu

Cenk Dost Verdi ‘susma’ eylemini sahnede bozdu

Tiyatro sanatçısı Cenk Dost Verdi pandemi sürecinde tiyatrocuların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek üzere 30 Temmuz’dan bu yana sürdürdüğü “susma” eylemini, “Kapıların Dışında” oyunu ile bozdu.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği “Sanat Parkta” etkinliği kapsamında sahnelenen oyunun yönetmenliğini Ersin Umut Güler üstleniyor.

Cenk Dost Verdi, Pervin Bağdat, Burak Üzen, Emre Can Sancar’ın rol aldığı “Kapıların Dışında” oyunu pandemi sürecinden bu yana ilk kez sahnelendi.

Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisini anlatan oyunda İkinci Dünya Savaşı’ndan ruhsal sıkıntılar ve sakatlıkla dönen asker Beckmann’ı canlandıran Cenk Dost Verdi, pandemi sürecinde sanatçıların yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla 30 Temmuz’dan bu yana  17.00-18.00 arasındaki sohbet molası hariç 10.00 ila 22.00 arasında Kadıköy’deki Moda Sahnesi’nin önünde “susma” eylemi yapıyor. Cenk Dost Verdi’nin bireysel eylemi diğer tiyatrolara da taşındı.

Pandemi sürecinde geçinebilmek için garsonluk yapmak zorunda kalan Cenk Dost Verdi oyun sonrası şunları söyledi:

“Sürecin bütününe bakıldığında sadece tiyatro değil, bütün sektörlerle ilgili bir vurdumduymazlık, kayıtsızlık hali ve iyi yönetilmeyen bir süreç var. Bu süreç bizim sektörde zaten yok sayma politikasıyla sürüyorken, şimdi ayyuka çıktı. Beş buçuk aydır kimseden ses yok. Meslek örgütleri ısrarla bunlarla ilgili gündem ve dayanışma kampanyaları oluşturmaya çalıştı fakat bu meselenin tek bir tarafı var, o da Kültür Bakanlığı.

“Sanat Park’ta etkinliği ile 5-6 aydır ilk defa fırsat verildi, ‘suskunluk’ burada bozuluyor. Ben mesleğimi yaparak konuşabilirim, mesleğimi yaparak bir şey söyleyebilirim. Bu kadar büyük bir kalabalığa oynamak, bu suskunluğun anlamını biraz daha pekiştiriyor.”

Oyunda rol alan bir diğer sanatçı Pervin Bağdat ise “En son şubatta oynamıştık ve bir daha sahneye çıkamayacağımı düşünmeye başlamıştım. Ne yapacağız, nasıl olacak paniğini yaşadık. Bu dönemde ekonomik olarak ciddi zorluklar atlattık. Mesleği yapamamanın getirdiği sıkıntı dışında birbirimize destek olmaya çalıştık. Nasıl ilerleyeceğiz, nasıl tiyatro yapacağız önümüzü göremiyoruz ama bir şekilde aşacağız” dedi.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal