Cem Mumcu: Vatan haini ilan edildim, Türkiye’ye döneceğim

Cem Mumcu: Vatan haini ilan edildim, Türkiye’ye döneceğim

Yazar, psikiyatr ve yayıncı Cem Mumcu’nun hakkında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltı kararı verildi ve bugün polis evine, ofisine giderek arama yaptı. Yurtdışında olduğu için gözaltına alınmayan Cem Mumcu, Kültür Servisi’ne açıklamalarda bulundu.

Mumcu, yandaş medya tarafından hedef gösterildiğini, terörist, vatan haini ilan edildiğini söyleyerek bu duruma tepki gösterdi. Hayatında hiçbir derneğe, örgüte üye olmadığını, parti bile tutmadığını söyleyen Mumcu, “tarafsız olmak her zaman öfke uyandırmıştır işte” dedi.

Cem Mumcu şöyle konuştu:

“Hayatında en fazla trafikte radara yakalanma suçu olan biriyim ben. Zulüm gören herkes için konuştum. Buna başörtüsü yasağı da dahil. Ama eğer ben bile terörist ilan ediliyorsam ve neredeyse linç edilmeme davetiye çıkarılıyorsa, artık bu bölünmeye barışçıl bir çözüm bulmak zorundayız. Sağduyu ve hepimizin özünde insan ve kardeş olduğumuzu hatırlamamızı istiyorum. Biz düşman değiliz. Bu haliyle ülkede her an hepimiz öldürülebilir, haksızca içeri tıkılabiliriz. Bunun sonu yok.”

Kimi haber mecralarında “yurtdışına kaçtı” şeklinde ifadelerin yer almasına da tepki gösteren Cem Mumcu, Türkiye’ye geri döneceğini aktardı. Mumcu, “Bir suçum yok, kaçacak bir şey yapmadım, neden Türkiye’ye dönmeyeyim? Orası benim yuvam, ülkem” dedi.

Cem Mumcu, 10 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısı sonrası sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle hükümete yakın Yeni Şafak tarafından “sosyal medya provokatörleri” diye nitelenerek hedef gösterilmiş, yine hükümete yakın Sabah gazetesi, hakkında gözaltı kararı olduğunu yazmıştı.

Cem Mumcu, dün de sosyal medya hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal