Céline Dion’dan yeni albüm: ‘Courage’

Céline Dion’dan yeni albüm: ‘Courage’

Beş defa Grammy ödülüne değer görülen Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Céline Dion’un yeni albümü “Courage”, tüm dijital platformlarda yayımlandı.

Albüm, ballad ve hareketli türde 16 şarkıdan oluşuyor.

Albüme adını veren “Courage” şarkısının klibi ise Se Oh’a ait.

Céline Dion hakkında:

Céline Marie Claudette Dion, 1968’de Kanada’da doğdu.

Henüz beş yaşındayken ailesine ait olan The Vieux Baril adlı piyano barda şarkı söyleyen Dion, ilk bestesini 12 yaşında yaptı.

“La Voix du Bon Dieu” adlı ilk albümü 1981’de yayımlandı.

Yamaha’nın Tokyo’da düzenlediği Dünya Pop Şarkısı Yarışması’nde ‘en iyi şarkıcı’ ve ‘en iyi şarkı’ ödüllerini kazandı.

“D’Amour Ou d’Amitié” adlı şarkısıyla Fransa’da ödül alan ilk Kanadalı şarkıcı oldu.

1988’de İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Ne Partez Pas Sans Moi” adlı şarkıyla İsviçre’yi temsil eden Dion, yarışmada birinci oldu.

1990’da yayımlanan albümü “Unison”da yer alan “Where Does My Heart Beat Now” şarkısı, Amerikan müzik listelerinde 4’üncü sıraya kadar yükseldi.

Amerika’da ünlenmeye devam ederken, Fransız hayranlarını ihmal ettiği gerekçesiyle tepki görmeye başlayan Dion, bu tepkiyi dindirmek adına Felix Ödülleri’nde kazandığı ‘yılın en iyi İngilizce albümü’ ödülünü reddetti.

Disney animasyonu “Beauty And The Best” için Peabo Bryson ile yaptığı düet, Amerikan müzik listelerinde ilk 10’a girdi. Bu şarkı ile ‘en iyi şarkı’ dalında Oscar, ‘pop dalında en iyi grup performansı’ dalında da Grammy ödüllerine değer görüldü.

Paris’teki Olympia Tiyatrosu’nda verdiği konserlerden birinin kaydını içeren ve 1994’te yayımlanan “A l’Olympia” albümü, Fransa’da tüm zamanların en çok satan Fransızca albümü oldu.

1996’da üçüncü defa, ‘dünyanın en çok satan Kanadalı şarkıcısı’ dalında Dünya Müzik Ödülü’nü kazandı.

Barbra Streisand, The Bee Gees, Luciano Pavarotti, Diana King, George Martin gibi sanatçıların kendine eşlik ettiği “Let’s Talk About Love” adlı albümü 1997’de yayımlandı. Aynı yıl “Titanic” filminin gösterime girmesiyle, albümdeki şarkılardan “My Heart Will Go On” tüm dünya listelerinde bir numaraya yükseldi. Şarkı, Dion’a dört dalda Grammy ödülü kazandırdı.

1998’de VH1 kanalından gelen teklifle Aretha Franklin, Gloria Estefan, Mariah Carey ve Shania Twain ile “Divas Live” programına katıldı.

11 Eylül saldırılarının ardından “God Bless America” adlı şarkıyı bir yardım konserinde söyledi.

2005’te en sevilen şarkılarını Fransızcaya çevirerek “On Ne Change Pas” adlı albümde topladı. Üç yeni şarkıya da yer verdiği albümde Il Divo ile düet yaptığı “I Believe In You” adlı şarkı da bulunuyor.

Dion, tüm dünyada 250 milyondan fazla albüm satışına imza attı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal