Celalettin Can gözaltına alındı

Celalettin Can gözaltına alındı

“Merhaba Başkaldırı” ve “78’liler Sorguluyor” kitaplarının yazarı, 78’liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, bu sabah İstanbul’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

İzmir’de yaptığı bir konuşmadan dolayı hakkında başlatılan soruşturma doğrultusunda gözaltına alındığı belirtilen Can’ın evinde yapılan aramada bilgisayarına el konulduğu öğrenildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana milletvekili Kemal Peköz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Can’ın kanser tedavisi gördüğünü belirterek serbest bırakılması çağrısı yaptı. Peköz şu ifadelere yer verdi:

“İzmir C. Savcılığının emriyle Celalettin Can bu sabah İstanbul’daki evinden İzmir’e götürülmek üzere gözaltına alınmış. Yeri yurdu belli ve kanser tedavisi görüyor. Neden davet edilmeyip sabah erken alınıyor. Zulüm bu işte. Derhal serbest bırakılsın.”

78’liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, 2013’te Barış için müzakere sürecinde İç Anadolu Akil İnsanlar grubu üyesiydi.

78 kuşağının Dev-Yol lideri olan Can, 12 Eylül’den bir süre önce 1979 yılında tutuklandı ve 19 yıl 9 ay cezaevinde kaldı.

7 Şubat 2018’de gözaltına alındı,  “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 5 ay Silivri Cezaevi’nde tutuklu kaldı.

Can, 27 Haziran 2018 tarihindeki duruşmada tahliye edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal