Caz Festivali’nin yerlileri

Caz Festivali’nin yerlileri

Bu yıl 25. yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali, bir kez daha müzik dünyasının yıldız isimlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Manu Katché, Bill Frisell, John Scofield&Joe Lovano ve David Sanborn gibi usta müzisyenlerin renklendireceği festivalin yerli konukları ise ayrı bir özen istiyor.

Ercüment Orkut – Low Profile

24 Ekim (bu akşam) 19.00 Akbank Sanat

“Vurucu cümleleri ve kendinden emin tuşesi kadar sahip olduğu müzikal anlayışla Ercüment Orkut son birkaç yıl içinde yaptığım en favori keşiflerden biri” diyor üç Grammy ödüllü prodüktörü George Whitty. Temeli olmayan bir övgü değil bu. Uzun yıllardır Önder Focan’dan İmer Demirer’e eşlik etmediği usta müzisyen kalmadı. Birçok caz projesinde karşımıza çıkan Orkut, bu kez sahneye solo albümünden parçaları icra etmek üzere çıkacak. Davulda Volkan Öktem, bas gitarda Alper Yılmaz, gitarda Sarp Maden’in eşlik edeceği konserde fusion ağırlıklı parçalarını dinleyebilir, dört dörtlük bir performansa tanık olabilirsiniz.

caz12Jülide Özçelik

27 Ekim 20.30 Caddebostan Kültür Merkezi

Kuşkusuz son yılların en iyi caz müzisyenlerinden biri Jülide Özçelik. Piyasaya çıkan albümleri Jazz İstanbul Volume 1 ve 2’den birçok parçası videolarla da taçlandırılınca geniş kitlelere ulaşmıştı. Neşet Ertaş’ın unutulmaz şarkılarına kattığı inanılmaz yorumlarıyla da müzik çevrelerinde övgü toplayan Özçelik bir kez daha dinleyicileriyle buluşacak. Gitarda Cem Tuncer, piyanoda Ercüment Orkut, bas gitarda Efecan Tuncer ve davulda Ediz Hafızoğlu’nun eşlik edeceği konser Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Sadece Yalan Dünya, Zaman ve Gönül Dağı’nı dinlemek için bile gidilecek bir konser.

caz13Elif Çağlar

Kampuste Caz kapsamında: 4 Kasım 18.00 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Salonu / 5 Kasım 18.00 İzmir Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar- MÖTBE Kültür Merkezi / 6 Kasım 18.00 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu / 9 Kasım 18.00 Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi / 11 Kasım 18.00 Adana Çukurova Üniversitesi Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi / 12 Kasım 18.00 Kayseri Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi / 13 Kasım 18.00 Ankara Hacettepe Üniversitesi M Salonu

Elif Çağlar’ı uzun uzadıya izlemenize bile gerek yok. Genetik avantajları dolayısıyla sempatinizi kazanması çok kısa zaman alıyor. Sesini duyduğunuz anda ise o sempati yerini bir anda hayranlığa bırakıveriyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı müzik eğitimi boyunca Can Kozlu, Nükhet Ruacan, İmer Demirer, Neşet Ruacan, Selen Gülün gibi isimlerden ders alma imkanı bulan Çağlar, dünya üzerindeki şanslı bireylerden biri ama azmini takdir etmek gerek. Söz ve müziği kendisine ait ve tamamı İngilizce olan ilk albümü M-U-S-I-C’le kendisine müzik dünyasında bir yer açarken daha iddialı bir albümün de hazırlıklarını yapıyordu. Dünyaca ünlü müzisyenlerle beraber çaldığı ikinci albümü MISFIT için henüz bir yorum yapmak doğru olmaz. Ne de olsa sadece birkaç aylık bir albümden bahsediyoruz. Ancak albüm, Circus Love, M-U-S-I-C ya da Say Where You’re At’i aratmayacak parçalarla dolu. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek konserleri fırsatınız varsa bir yerinden yakalayın. Böylelikle caz dünyasının son dönemdeki en başarılı isimlerinden Çağrı Sertel’i (klavye), Volkan Hürsever’i (kontrabas) ve Ediz Hafızoğlu’nu (davul) izleme imkânı bulabilirsiniz.

caz14Korhan Futacı ve Kara Orkestra

31 Ekim 21.30 Moda Sahnesi

Daha önce Korhan Futacı ve Kara Orkestra dinlemediyseniz ve hasbelkader “Ben Sana Vurgunum”’a denk geldiyseniz bu konserin festivalin en karanlık performansı olacağını düşünebilirsiniz, yanılıyorsunuz. Bilmeyenler için altını çizmekte fayda var; Futacı son dönemlerde İlhan Erşahin’den sonra gelen en iyi yerli saksofonculardan biri olarak görülüyor. Orkestrası ise birbirinden yetenekli ve deneyimli isimlerle dolu. Yasemin Mori’ye de eşlik eden bas gitarist Gökhan Şahinkaya, Big Beats Big Times’ın kurucularından davulcu Berke Can Özcan, elektro gitar ve back vokalde Barlas Tan Özemek ve tuşlu çalgılarda Samad Kamali’yi izleyebilirsiniz. Tamam, biraz da karanlık sokaklarda gezineceksiniz ama hoşunuza gideceğine de eminiz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal