Çayan Demirel’in ‘Dersim 38’ belgeseli erişime açıldı

Çayan Demirel’in ‘Dersim 38’ belgeseli erişime açıldı

Yönetmen Çayan Demirel’in “Dersim 38” belgeseli, Dersim Katliamı’nın 83’üncü yılında erişime açıldı.

2006 yapımı belgesel Vimeo üzerinden izlenebilir.

1938 yılında on binlerce insanın öldürülmesi ile sonuçlanan Dersim Katliamı’nın anlatıldığı belgeselde akademisyen ve tarihçilerin katliam ile ilgili görüşlerinin yanı sıra katliamın tanıklarının anlatımlarına da yer veriliyor.

Kurgusunu ve danışmanlığını Ali Naki Gündoğdu’nun yaptığı belgeselin müziklerinde Metin Kemal Kahraman’ın imzası var.

Çayan Demirel hakkında:

1977 yılında İstanbul’da doğdu.

İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.

2000 yılında sözlü tarih çalışmaları ile belgesel sinemaya başladı.

2006’da Dersim Katliamı’nı anlattığı “Dersim 38” belgeselini çekti.

2008 yılında Surela Film Yapım’ı kurdu.

2009 yılında çektiği “5 No’lu Cezaevi: 1980-84” belgeseliyle Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ankara Film Festivali ve SİYAD’da en iyi belgesel film ödüllerine değer görüldü.

2013 yılında 1935-71 yıllarında yaşamış olan Kürt aydını Dr. Sait Kırmızıtoprak’ın hayatını anlattığı “Dr. Şivan” belgeselini çekti.

Demirel, 2015’te Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte “Bakur” (Kuzey) belgeselini çekti. Belgeselin 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterimi, filmin başlamasına dört saat kala iptal edildi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) gerekçe olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “kayıt tescil belgesi” konusundaki uyarısını gösterdi.

18 Mart 2015 günü Demirel’in kalbi aniden bir süreliğine durdu. Aylarca hastanede kalan Demirel’in tedavi süreci halen devam ediyor.

2017’de belgeselin iki yönetmeni hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Dava kapsamında Demirel ve Mavioğlu’na dört yıl altı ay hapis cezası verildi. Demirel’in yüzde 99 Sürekli Engelli Raporu mahkeme heyetince dikkate alınmazken, karar Ocak 2020 itibarıyla İstinaf Mahkemesi’ne taşındı.

Yaklaşık beş yıldır sağlık sorunları yaşayan yönetmen Çayan Demirel’in arkadaşlarının, yönetmenle dayanışma sağlamak için “Arkadaşımız Çayan”  adlı bir belgesel çekti.

“Arkadaşımız Çayan” belgeseli ilk kez Aralık 2019’da, 10. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde gösterildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal