Caravaggio’nun eseri, müzayedeye çıkmadan gizlice satıldı

Caravaggio’nun eseri, müzayedeye çıkmadan gizlice satıldı

“Kayıp bir şaheser” olarak tanımlanan Caravaggio’nun Judith Holofernes’in Başını Keserken” adlı eseri, açık arttırmaya çıkması planlanan tarihten 2 gün önce satıldı.

The Guardian‘ın haberine göre, 2014 yılında Fransa’nın Toulouse şehrinde eski bir evin çatı katında yatak altında bulunan, İtalyan Barok ressam Caravaggio’ya ait olan eserin, yabancı bir alıcıya müzayedeye çıkmadan satıldığı öğrenildi.

İncil’de yer alan, Asurluların Yahudilerin yaşadığı bölgeyi işgal etmek istemesi üzerine Judith’in Asurlu General Holofernes’in başını kestiği hikayeyi betimleyen tablonun bugün (27 Haziran) açık arttırmaya çıkarılması planlanıyordu. Gizlice satılan tablonun alıcısının ismi ve ödediği miktar, yapılan gizlilik anlaşması gereği açıklanmadı.

Tablo 2014 yılında bulunduğunda İtalyan yetkililer eserin orijinalliği konusundaki şüphelerini dile getirmişti.

Bunun üzerine yapılan x-ray incelemeleri tablonun üzerinde çok fazla rötuş yapıldığını gösterdi. Bu incelemelerin tablonun Caravaggio tarafından yapılan orijinal versiyonu olduğunun kanıtı olduğunu söyleyen sanat tarihi uzmanı Eric Turquin, “Tablonun replikasını yapanlar bu tür rötuşlar yapmazlar, sadece kopyalarlar” dedi.

Eserin Caravaggio’ya ait olduğunu ispatlayan Turquin, tablonun değerinin 100-150 milyon Euro arasında olduğunu, müzayedede satış fiyatının 170 milyon Euro’ya kadar yükselebileceğini belirtmişti.

 

Kaynak: T24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal