Cannes’ın jüri başkanı bir kez daha Spike Lee

Cannes’ın jüri başkanı bir kez daha Spike Lee

Son olarak 6-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşeceği açıklanan 74. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı Spike Lee olacak.

Cannes Film Festivali yetkilileri dün yaptıkları açıklamada, Spike Lee’nin aslında geçtiğimiz yıl jüri başkanlığı yapmasını istediklerini, ancak festivalin pandemi sebebiyle iptal edilmesiyle bunun mümkün olmadığını belirtti. Bu sebeple Spike Lee, bu yıl festivalde bir kez daha jüri başkanı olarak yer alacak.

FilmLoverss‘ın Deadline‘dan aktardığı habere göre, salgının etkilerini hâlâ sürdürüyor olması sebebiyle festival en son 6-17 Temmuz tarihlerine ertelendi. Ancak festivalin direktörü Thierry Frémaux’nun festivali maske kullanımı zorunlu olmadan fiziksel bir ortamda gerçekleştirebilmek için bir kez daha erteleyebilecekleri yönündeki açıklamaları, bu tarihin de değişebileceği ihtimalini gündeme getirmişti.

Dün yapılan açıklamalarda ise çok sayıda filmin izleyiciyle buluşmasını sağlamayı hedefleyen festivalin hazırlıklarının yoğun bir şekilde devam ettiği ve festival hakkındaki detayların gelecek haftalarda açıklanacağı belirtildi.

Ana yarışma filmleri ve diğer jüri üyeleri haziranda açıklanacak

Festivalin ana yarışma bölümünde yer alacak filmler ile jürinin diğer üyelerinin haziran ayının başlarında açıklanması bekleniyor. Festival başkanı Pierre Lescure, salgın koşulları sebebiyle yaşadıkları belirsizlikler sırasında Spike Lee’nin desteğini hiçbir zaman esirgemediğini ve onun bu desteğinin sonunda meyvelerini veriyor olduğundan bahsetti. Festival direktörü Thierry Frémaux ise, Lee’nin sinema konusundaki heyecanı ve tutkusunun kendilerine enerji verdiğini ve hepimizin beklentilerini karşılayacak kadar harika bir festival hazırladıklarını söyledi.

Spike Lee’nin aynı zamanda kendisine ilk Oscar ödülünü kazandıran “Karanlıkla Karşı Karşıya” (BlacKkKlasman) adlı filmi Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne değer görülmüştü. Aynı zamanda yönetmenin “She’s Gotta Have It”, “Do The Right Thing” ve “Sam’in Yazı” (Summer of Sam) adlı filmleri de festivalde gösterilmişti.

Lee, festivalin jüri başkanlığını Alejandro G. Iñárritu’dan devralıyor. Iñárritu’nun başkanlığındaki jüri, 2019 yılında Altın Palmiye’yi Bong Joon-ho’nun daha sonra en iyi film Oscar’ı dâhil olmak üzere pek çok farklı ödülün de sahibi olan “Parazit” (Parasite) filmine vermişti.

Pandemi koşullarının olumsuz etkisini hâlâ sürdürüyor olması gerçeği ve aşılama sürecinin tüm dünya ile birlikte Avrupa genelinde de zorluklarla geçiyor olması sebebiyle festivalin bir kez daha erteleneceğini düşünmek mümkün. Aynı zamanda, festival yetkililerinin festivali maske kullanımı zorunluluğunun olmadığı bir ortamda fiziksel olarak gerçekleştirme konusundaki isteklerinde kararlı oluşu da bu ihtimali destekler nitelikte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal