Cannes’ın açılış filmiydi: ‘Saklı Gerçekler’ gösterimde

Cannes’ın açılış filmiydi: ‘Saklı Gerçekler’ gösterimde

Bu hafta dördü yerli, beşi yabancı, dokuz film gösterime giriyor.

Altın Palmiye’ye değer görülen “Arakçılar”ın yönetmeni Hirokazu Kore-eda’nın yeni filmi “Saklı Gerçekler” bu hafta sinemalarda gösterimde. Başrolü Catherine Deneuvene canlandırırken, filmde ona Juliette Binoche ve Ethan Hawke eşlik ediyor.

Filmde, hayatı üzerine bir kitap yazan ünlü Fransız oyuncu Fabienne’in, kitabının yayımlanmasının ardından uzun süredir görüşmediği kızı ve ailesiyle bir araya gelmesi işleniyor.

Toronto Film Festivali’ne konuk olan “Saklı Gerçekler”, 76. Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilmişti.

“Saklı Gerçekler”, Kore-eda’nın Japonya dışında çektiği ilk film olma özelliğini de taşıyor.

‘Bedenimi Kaybettim’

Jeremy Clapin’in yönetmenliğini üstlendiği “Bedenimi Kaybettim” adlı animasyon, haftanın öne çıkan seçeneklerinden bir diğeri. Son yılların en yaratıcı yapımlarından biri olarak nitelenen filmi Hakim Faris, Dev Patel ve Victoire Du Bois seslendiriyor.

Filmde, Paris’te bir laboratuvardan kaçıp ait olduğu bedeni arayan kesilmiş bir elin yolculuğu anlatılıyor.

Cannes’dan üç ödülle ayrılan yapım, Başka Sinema dağıtımıyla 25 lokasyonda gösterimde.

‘Dolittle’

BAFTA ödüllü Robert Downey Jr.’ın başrolünde yer aldığı “Dolittle” adlı filmde, hayvanlarla konuşma yeteneğine sahip Dr. John Dolittle’ın macerası anlatılıyor. Stephen Gaghan’ın yönetmenliğinde çekilen filmde Michael Sheen ve Antonio Banderas da rol alıyor.

Filmin konusu şöyle: Hayvan dostlarıyla inzivaya çekilen Dr. John Dolittle, genç Kraliçe Victoria’nın amansız bir hastalığa yakalanmasının ardından çare bulmak için efsanevi bir adaya doğru yola çıkar. Dolittle’a bu yolculuğunda genç çırağıyla birlikte endişeli bir goril, kuş beyinli bir ördek, alaycı devekuşu, kutup ayısı ve akıl hocası olan bir papağan eşlik eder.

‘Karakomik Filmler 2’

Cem Yılmaz’ın “iki film birden” konseptli Karakomik Filmler projesinin yeni halkası bu hafta gösterimde. “Deli” ve “Emanet” adlı iki orta metraj yapımdan oluşan ikinci halkada, Cem Yılmaz’ın yanı sıra Özkan Uğur, Cem Davran, Büşra Develi ve Özge Özpirinçci rol alıyor.

Çekimlerinin büyük bölümünün Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yapıldığı “Deli”de taksi şoförü Güven’in hikâyesi işleniyor.

“Emanet”te ise yetenek yarışmasıyla şöhret olma hayali kuran Birol’un hayatı beyazperdeye yansıyor.

‘Kuzular Firarda: Uzay Parkı’

Richard Phelan ve Will Becher’in yönettiği Kuzular Firarda’nın devam hikâyesi “Kuzular Firarda: Uzay Parkı” adlı animasyon filmini Justin Fletcher, Kate Harbour ve David Holt seslendiriyor.

Filmde, Shaun ve çiftlikteki arkadaşlarının bu kez uzaydan misafirleri Lu-La ile yaşadıkları maceralara odaklanılıyor.

‘Kirpi ve Saksağan: Sevimli Uzay Kahramanları’

Rasmus A. Sivertsen’in yönetmenliğinde çekilen “Kipri ve Saksağan: Sevimli Uzay Kahramanları” adlı animasyon filmini Kari Ann Gronsund, Trond Hovik ve Per Skjolsvik seslendiriyor.

Filmde, Ay’a ulaşmak için yapılan uluslararası yarışa hazırlanan Luca ve dostlarının hikâyesi anlatılıyor.

‘Peri: Ağzı Olmayan Kız’

“Baskın” ve “Ev Kadını” filmleriyle tanınan Can Evrenol’un yönettiği “Peri: Ağzı Olmayan Kız” adlı fantastik macera türündeki yerli film için Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek ve Sermet Yeşil kamera karşısına geçti.

Santral’de yaşanan büyük patlama sonucu insanların belli uzuvlarında eksiklerle doğduğu bir dünyada geçen filmde, hayatta kalma mücadelesi veren Peri’nin yaşamı konu ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal