Cannes’dan Sundance’e: 21 festivalin bir araya geleceği küresel, ücretsiz ve çevrimiçi film festivali

Cannes’dan Sundance’e: 21 festivalin bir araya geleceği küresel, ücretsiz ve çevrimiçi film festivali

Cannes, Berlin, Sundance ve Venedik de dâhil olmak üzere 21 film festivalinin bir araya geleceği online film festivali We Are One: A Global Film Festival için hazırlıklara başlandı. YouTube üzerinden gerçekleştirilecek festival, 29 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

FilmLoverss‘ın Variety‘den aktardığı habere göre, koronavirüs salgının yarattığı karantina sürecinde bazı film festivalleri işleyişini sürdürmek için faaliyetlerini dijital dünyaya taşıdı. Bu doğrultuda SXSW ve Tribeca gibi önemli film festivalleri çalışmalarını online olarak gerçekleştirmeye karar vererek bu konuda önemli bir adım attı. Hâliyle bu durum Venedik, Toronto ve Cannes gibi önemli festivallerin online olarak düzenlenip düzenlenmeyeceği ihtimalini akıllara getirdi. Bununla beraber dünyadaki önemli film festivallerinin birleşip aynı çatı altında bir araya gelip gelmeyeceği sorusu da gündeme taşındı.

Tribeca Film Festivali’ni düzenleyen, New York merkezli Tribeca Enterprises öncülüğünde 20 film festivalinin bir araya geleceği yeni bir online film festivali geliyor: We Are One: A Global Film Festival.

Dünyanın dört bir yanından 20’den fazla film festivalinin hazırlayacağı bu festival, 29 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında YouTube üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ticari amaçlı hiçbir reklamın yer almayacağı bu festival, sinemaseverlere uzun ve kısa metrajlı filmler ile belgeseller, müzik, komedi ve panelleri içeren zengin bir seçki sunacak. 10 gün boyunca YouTube üzerinden gerçekleşecek olan bu festivalde Cannes, Toronto, Sundance, Berlin, Tribeca ve Venedik gibi önemli film festivalleri de dâhil olmak üzere 20 film festivali, kendi programlarından içerikler seçecek.

Tribeca Film Festivali’nin kurucularından Jane Rosenthal, düzenledikleri bu festival için, “We Are One: A Global Film Festival; küratörleri, sanatçıları ve hikâye anlatıcılarını birleştirerek dünyadaki izleyicileri eğlendirmek ve rahatlatmak için bir araya getiriyor. Olağanüstü festival ortaklarımızla ve YouTube’la çalışırken, herkesin her festivali bu kadar benzersiz kılan şeylerin tadına bakmasını, film sanatını ve gücünü takdir etmesini umuyoruz.” açıklamasında bulundu. YouTube’un baş işletme sorumlusu Robert Kyncl ise 10 günlük dijital film festivalinin daha ​​önce hiç yapılmamış bir etkinlik olduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki insanların ücretsiz olarak takip edebileceği bu festivalin ev sahibi olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Daha önce 73. Cannes Film Festivali’nin online olarak düzenlenmesinin söz konusu olmadığını açıklayan Cannes Film Festivali direktörü Thierry Frémaux ve festival başkanı Pierre Lescure, olağanüstü filmleri ve yetenekleri vurgulamak için ortak festivallere katılmaktan gurur duyduklarını belirtti. Ayrıca izleyicilerin hem dünyadaki hikâye anlatımının nüanslarını hem de sanatsal her festivalin kişiliklerini deneyimlemelerine olanak sağlayacağını sözlerine ekledi.

YouTube ve Tribeca Enterprises, bu festivali takip edecek olan izleyicileri Dünya Sağlık Örgütü’ne ve küresel bölgelerdeki yerel kuruluşlara bağış yapması için teşvik edecek. Festival süresince toplanan tüm fonlar, koronavirüs için yardım toplayan kuruluşlara bağışlanacak. Organizatörler, şu günlerde programda yer alacak yapımları seçiyor. Önümüzdeki günlerde festivalde yer alacak yapımların tamamı açıklanacak.

We Are One’da yer alacak 21 film festivali ise şöyle:

Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali, Berlin Film Festivali, BFI Londra Film Festivali, Cannes Film Festivali, Guadalajara Uluslararası Film Festivali, Uluslararası Film Festivali ve Ödülleri Makao (IFFAM), Kudüs Film Festivali, Mumbai Film Festivali (MAMI), Karlovy Vary Uluslararası Film Festival, Locarno Film Festivali, Marakeş Uluslararası Film Festivali, New York Film Festivali, San Sebastian Uluslararası Film Festivali, Saraybosna Film Festivali, Sundance Film Festivali, Sydney Film Festivali, Tokyo Uluslararası Film Festivali, Toronto Uluslararası Film Festivali, Tribeca Film Festivali ve Venedik Filmi Festivali

Film festivallerinin bir araya gelmesi açısından büyük önem taşıyan festivalin tanıtım videosu şurada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal