Cannes’dan Özel Altın Palmiye ödülüyle ayrılan ‘İmgeler ve Sözcükler’ gösterimde

Cannes’dan Özel Altın Palmiye ödülüyle ayrılan ‘İmgeler ve Sözcükler’ gösterimde

Bu hafta dördü yerli, dördü yabancı, sekiz film gösterime giriyor.

Fransız Yeni Dalgası’nın önemli isimlerinden Oscar Onur Ödüllü yönetmen Jean-Luc Godard’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği “İmgeler ve Sözcükler” haftanın öne çıkan yapımı. Kurgusu ve seslendirmesi de Godard’a ait olan film, ilk gösterimini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’nde Özel Altın Palmiye ödülüne değer görüldü.

2018 Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı Cate Blanchett, filmi, “Yarışmadaki diğer filmlerin hepsinden ayrı bir yere oturdu. Neredeyse zaman ve mekân dışı bir film” diye tanımlamıştı.

Birbirinden farklı beş hikâyeden oluşan “İmgeler ve Sözcükler”, gerçeküstücü Godard’ın imgeli anlatımıyla görsel ve zihinsel bir şölen niteliğinde.

‘Arakçılar’

Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülüyle ayrılan “Arakçılar”, ödüllü Japon yönetmen Hirokazu Koreeda’nın imzasını taşıyor. Senaryosunu da Koreeda’nın yazdığı film, 2019 Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film dalında yarışıyor. Oyuncu kadrosunda Mayu Matsuoka, Sakura Andô, Lily Franky ve Kikir Kirin gibi isimler yer alıyor.

Hırsızlık yaparak geçinen Osamu ve ailesi, soğuk bir günde dışarıda kalmış bir kız çocuğuyla karşılaşırlar. İlk başta onu eve almak istemeyen aile üyeleri, küçük kızın yaşadıklarını dinledikten sonra onunla ilgilenmeye karar verirler. Zamanla ona çok alışırlar ve küçük kız adeta evin neşesi olur. Fakat gizlenen bir sır ortaya çıkınca hem ailenin hem de küçük kızın hayatı tümden değişir.

‘Glass’

2000 yapımı “Ölümsüz” filmi ve 2016 yapımı “Parçalanmış” filmiyle aynı evrende geçen, filmlerin devam halkası niteliğini taşıyan “Glass”, M. Night Shyamalan’ın imzasını taşıyor. Film James McAvory, Bruce, Willis, Samuel L. Jackson, Ana Taylor-Joy gibi dev isimleri ağırlıyor.

Güvenlik görevlisi olan David Dunn, 24 farklı kişiliği sahip olan Kevin Wendell Crumb’ın izini sürüyor. Bu kovalamaca sürerken Mr. Glass’ın gölgesi de yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Üçü de aynı psikiyatri merkezine yatırılınca Mr. Glass ve Crumb bir olarak buradan firar ediyor. Onları durdurabilecek tek kişi olan Dunn ise doğaüstü yeteneklerini de kullanarak peşlerine düşüyor.

‘Çiçero’

Serdar Akar’ın yönetmenliğinde çekilen “Çiçero”nun başrolünde Erdal Beşikçioğlu yer alıyor. Ona Tamer Levent, Burcu Biricik ve Ertan Saban eşlik ediyor.

Bir dönem filmi olan “Çiçero”, casus Elyesa Bazna’nın hikâyesini konu ediniyor. İlyaz Bazna, 2. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışıyor. Almanlar için casusluk yapan Bazna’ya “Çiçero” kod adı veriliyor. Filmde İlyaz Bazna’nın savaşın seyrindeki etkisi ve sonrasında yaşadıkları işleniyor.

‘Can Dostlar’

“Bizim Köyün Şarkısı” adlı filmin yönetmeni Tuğçe Soysop’un imzasını taşıyan “Can Dostlar”ın oyuncu kadrosunda Güldüy Güldüy Show Çocuk ekibinin oyuncuları yer alıyor. “Bizim Köyün Şarkısı”nda da yer alan ekip Berat Efe Parlar, Esat Polat Güler, Eda Döğer, Dora Dalgıç, Taha Sönmezışık ve Zeynep Ilgın Çelik’ten oluşuyor. Selim Bayraktar’da filmin oyuncuları arasında.

Sürekli telefonlarıyla oynayan çocuklar artık sokakta oynamayı unutmuş gibilerdir. Mahalleye yeni gelenlerin de ısrarıyla, çocuklar bu gidişata son vermek için yeniden parka dönmeye karar verir. Ne var ki parklarını Kötü Kazım’ın elinden almak için bir araya gelmeleri gerekmektedir.

‘Uçan Halı ve Kayıp Elmas’

Karsten Kiilerich’in yönettiği animasyon film “Uçan Halı ve Kayıp Elmas”ın seslendirme kadrosunda Vibeke Dueholm, Peter Frodin, Rebecca Rønde Kiilerich gibi isimler yer alıyor.

Fakir bir köyde yaşayan Ahmet, terzi olan babasının mesleğini yapmak istemez. Dünyayı dolaşan bir gezgin olmak isteyen Ahmet, bir gün karşısına çıkan sihirli bir halıyla bu dileğine ulaşır. En iyi dostu olan keçisiyle beraber uçan halı üzerinde maceraya çıkan Ahmet, gittiği yerlerde pek çok arkadaş edinir. Ahmet gittiği bir yerde rüyasında bile göremeyeceği büyüklükte bir hazine bulur. Fakat Ahmet’in asıl düşünmesi gereken peşine düşen düşmanlarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal