Cannes ödüllü filmler ‘Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’ ve ‘Uzun Kız’ gösterimde

Cannes ödüllü filmler ‘Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’ ve ‘Uzun Kız’ gösterimde

Bu hafta biri yerli, altısı yabancı, yedi film gösterime girdi.

Fransız kadın yönetmen Céline Sciamma’nın senaryosunu yazdığı ve yönettiği, 2019’un en iyi yapımları arasında sayılan “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi”, bu hafta sinemalarda gösterimde. Noemie Merlant ve Adele Haenel’ın başrollerini paylaştığı yapımın görüntü yönetmenliğini Claire Mathon üstlendi.

Cannes Film Festivali’nde ‘en iyi senaryo’ ödülüne değer görülen film, Filmekimi’ne de konuk olmuştu.

18’inci yüzyıl fonunda geçen filmde, ressam Marianne’e, kendisine fark ettirmeden bir kadının portresini çizme görevi verilir. Zamanla ressam ve modeli arasında güçlü bir aşk doğar.

‘Uzun Kız’

Rus yönetmen Kantemir Balagov imzalı “Uzun Kız”, haftanın öne çıkan filmlerinden bir diğeri. Viktoria Miroshnichenko’nun başrolde olduğu filmde ona Vasillisa Perelygina, Andrey Bykov ile Igor Shirokov eşlik ediyor. Filmin müzikleri Evgueni Galperine’nin imzasını taşıyor.

“Uzun Kız”, Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde ‘en iyi yönetmen’ ödülünü kazandı. Aynı zamanda Rusya’nın Oscar adayı olan film, Cannes’da FIPRESCI ödülüne de değer görüldü.

Filmin konusu şöyle: 1945 yılında, Leningrad’da, halk 2. Dünya Savaşı’nın yıkımıyla mücadele etmektedir. Kent gibi insanların da yıkıma uğradığı bu dönemde, İlya ve Maşa adlı iki genç kadın, birbirlerine tutunarak ayakta kalmaya çalışır.

‘Balon Pilotları’

Ünlü oyuncular Eddie Redmayne ile Felicity Jones’u yeniden bir araya getiren “Balon Pilotları” Tom Harper’ın yönetmenliğinde çekildi. Jack Thorne’un senaryosunu yazdığı yapımda, Poebe Fox ve Anne Reid de rol alıyor.

Gerçek olaylardan esinlenen, görsel açıdan zengin bir film olan “Balon Pilotları”nda 1862 yılında, gözü pek hava pilotu Amelia Wren ile öncü bilim insanı James Glaisher’in, insanlığın iklim konusundaki bildiklerinin geliştirmek için hava balonuyla gökyüzüne yaptıkları zorlu yolculuk anlatılıyor.

‘Addams Ailesi’

Karikatürist Charles Addams tarafından yaratılan, sinema ve televizyon tarihi boyunca birçok kez yeniden uyarlanan “Addams Ailesi”, ilk kez animasyon filmle beyazperdede. Conrad Vernon ve Greg Tiernan’ın yönetmenliğini yaptığı komedi filmini Oscar Isaac, Charlize Theron, Chloe Grace Moretz ile Finn Wolfhard seslendiriyor.

Filmde, korkunç Addams Ailesi’nin şehre gelişiyle yaşanan olaylar anlatılıyor.

1912–1988 yılları arasında yaşamış ABD’li çizer Charles Addams’ın “Addams Ailesi” serisi, ilk kez 1937 yılında The New Yorker dergisinde yayımlanmıştı.

‘Mucize 2 – Aşk’

Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazdığı ve yönettiği yeni filmi “Mucize 2 – Aşk”ta, başrolü Mert Turak ve Biran Damla Yılmaz üstleniyor. Fikret Kuşkan, Şenay Gürler ve Erdal Özyağcılar’ın oyuncu kadrosunda olduğu yapım, Mars Dağıtım ağıyla, haftanın en fazla lokasyonda gösterme giren filmi.

Filmin konusu şöyle: köylerinde yaşadıkları sorunlardan yorulan, engelli Aziz ve eşi Mızgin, Batı’da bir kasabaya yerleşir. Gittikleri kasabada hayat onlar hiç kolay olmaz, ne var ki engellerinden kurtulmak için büyük bir azimle mücadele ederler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal