Can Yayınları, 13 yaşındaki çocuğu kitap çalmakla suçlayan çalışanlarını işten çıkardı

Can Yayınları, 13 yaşındaki çocuğu kitap çalmakla suçlayan çalışanlarını işten çıkardı

Dün, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda yaşanan olayın ardından, Can Yayınları sahibi Can Öz, kitap çaldığı iddiasıyla 13 yaşındaki bir çocuğun üzerini arayan üç çalışanın işine son verdiklerini açıkladı. Fuarda, Can Yayınları standından kitap çaldığı iddiasıyla 13 yaşındaki bir çocuğun herkesin önünde üzerindeki gömlek çıkarılmış, üzeri aranmış, sonrasında çocuğun kitap çalmadığı anlaşılmıştı. Çocuğun yakınları, yapılanın utanç verici olduğunu ifade ederek, “13 yaşındaki bir çocuğun ilk fuar anısı bu olmamalıydı” sözleriyle yayınevine tepki göstermiş, tepki sosyal medyada çığ gibi büyümüştü. Birçok okur, sosyal medyada “kitap çalmak suç değildir” diyerek öfkesini dile getirmişti.

Çocuktan ve ailesinden özür dileyen Öz, “Bir daha benzer bir olayın tekrarlanmamasını sağlayacağım” dedi.

Can Yayınları’nın Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, olayın sosyal medyada aktarıldığı gibi yaşandığını doğrulayan Öz, “Bu konuda sosyal medya üzerinden ve e-posta yoluyla tepki veren okurları çok haklı buluyorum. Ben de tepki verenlerin yerinde olsam, benzer bir tepki verir, hesap sorardım” ifadelerini kullandı.

“Şimdi hesap vermekle yükümlüyüm” diyen Öz, çocuğun üzülmesine neden olan üç çalışanla yollarını ayırdıklarını duyurdu.

Can Yayınları standına uğrayan her okurun huzurla yoluna devam etmesi gerektiğini vurgulayan Öz, şöyle devam etti: “Son olarak, aslında en önemli konumuz, minik okurun babasıyla ve kendisiyle görüştüm, her birinden teker teker özür diledim. Kendimi borçlu hissettiğimi, okul masraflarımı karşılamaktan, okula kütüphane yapmaya ve daha fazlasına hazır olduğumu söylememe rağmen yapılanların yeterli olduğunu söylediler. Kendilerine de anlayışları için teşekkür ediyorum. Seneye hala kabul ediyorlarsa, İstanbul Kitap Fuarı’na birlikte katılacağız ve kendilerine fuarı gezdirecek, kitaplar önereceğim. Küçük okurumuzun kitapan ve fuardan kopmaması artık benim sorumluluğum.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal