Can Bonomo: ‘Sizler ırkçısınız çocuklar’

Can Bonomo: ‘Sizler ırkçısınız çocuklar’

Müzisyen Can Bonomo, Instagram paylaşımının altına yapılan “Keşke Yahudilerin yaptığına bir tepki verseydiniz” yorumuna, “Sizler ırkçısınız çocuklar. Bu dünyanın problemi sizlersiniz. Eğitimsiz, cahil ve ırkçı olmanız bu dünyanın en büyük sorunu” diye yanıt verdi.

Can Bonomo, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla SMA hastası Miran bebeğin tedavisi için şapkasını mezata çıkardığını duyurdu. Paylaşımın altına “Keşke Yahudilerin yaptığına bir tepki verseydiniz” yazan sosyal medya kullanıcısına tepki gösteren Bonomo, şöyle yanıt verdi:

‘Eğitimsiz, cahil ve ırkçı olmanız bu dünyanın en büyük sorunu’

“İsrail asıllı biri değilim ben, İspanyol kökenli bir Türk’üm. Bunların hiçbiri beni tanımlayan şeyler değil, ırk ve coğrafyayla kafayı bozmuş mikro insanlar bana hatırlamadığı sürece, gün içerisinde aklıma dahi gelmiyor. Filistin’de yaşamını yitiren masum insanlar ve çocuklarla ilgili fikirlerimi belirttim. Daha önce de belirtmiştim. Dünyayı Instagram’dan değiştirmeye çalıştığınız için geri kalan hiçbir şeyi takip edemiyorsunuz sanıyorum. Sizler ırkçısınız çocuklar. Bu dünyanın problemi sizlersiniz. Eğitimsiz, cahil ve ırkçı olmanız bu dünyanın en büyük sorunu. Sosyal medya hesaplarında bayrak koyduğunuz zaman elinizden geleni yapmış olduğunuzu varsayıyor ve vicdanınızı rahatlatıyorsunuz. İşin b.ktan kısmı vicdanınız o kadar zayıf ki bu size yeterli geliyor. Bir azınlığı köşeye sıkıştırmakta, ona zorbalık etmekte beis görmüyorsunuz. İnsanlığa biraz değer veriyorsanız gerçek yetişkiler olana, insanı etnik kimliğiyle, denk geldiği coğrafyayla değil, salt insanlığıyla tanıyıp tartmaya başlayana kadar çürük fikirlerinizi kamu nezdinde beyan etmeyin; aksiyon almayın. Bunu 100 sene önce başarabilmiş olsaydık zaten konuşmuyor olurduk bunları şimdi.”

‘Ben Türk’üm, Yahudi olmak bir dindir’

Can Bonomo, Eurovision’a katıldığı dönem Musevi kimliğiyle ilgili yapılan yorumlara, “Müziğin dili, dini, ırkı yok. Ben Türk’üm. Yahudi olmak bir dindir. Türkiye’de 36 ayrı etnik kökenden insan yaşıyor. 540 senedir buradayız. Bunun konuyla alakası yok. İsrail ile alakası yok. İspanya’dan 540 yıl önce gelmişiz. Türküm, Türkiye’yi temsil edeceğim” sözleriyle karşılık vermişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal