Camiye çevrilen Kariye Müzesi’ndeki fresk ve mozaiklerin üzeri kapatıldı

Camiye çevrilen Kariye Müzesi’ndeki fresk ve mozaiklerin üzeri kapatıldı

İstanbul Fatih’te camiye çevrilen Kariye Müzesi’ndeki fresk ve mozaiklerin üzeri beyaz perdeyle kapatıldı.

Bizans döneminden kalma Kariye Müzesi’ndeki çalışmaların ardından İsa Peygamber tasvirlerinin, sembollerin ve ikonaların üzeri beyaz perdeyle kapatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, yaşanılan olayı Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfsızlıkta. Solda eski hali, sağda yeni hali. Proje Türkiye kültür mirası yöneten ve koruyan bakanlık ve kurumları.”

30 Ekim’de cuma namazı

Kariye Müzesi’nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmişti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, camiye çevrilen Kariye’nin, 30 Ekim’de cuma namazı ile ibadete açılacağını bildirdi.

Kariye Müzesi hakkında:

İstanbul’da Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde bulunan Kariye (Chora) Müzesi, Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanıldı.

6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahip olan Kariye Müzesi’nin günümüze ulaşmış hâli, Osmanlı döneminde ve 20. yüzyılın ikinci yarısında geçirdiği onarımların sonucu.

Yapı, ilk önce manastır olarak 534 yılında I. Justinianus döneminde Aziz Teodius tarafından yapıldı, daha sonra da çeşitli onarım ve düzenlemelerden geçirildi.

Yapının önemi, Bizans İmparatorluğu’nun imparatorluk sarayı ve devlet idare merkezinin, Haliç kıyısında surlara yakın bir yerde konumlanmış olan “Blackhernai Sarayı”na taşınmasıyla arttı.

Bina Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 58 yıl kadar sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid’in sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye dönüştürülmüş ve “Atik Ali Paşa Camii” veya “Kariye Camii” olarak anıldı.

Bu dönüştürme sırasında eski kilisenin duvarları üzerinde bulunan mozaik ve freskler sıva ile kaplandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal