Cahit Berkay’dan MESAM açıklaması: ‘Hiçbir genel kurul insan sağlığından daha mühim değildir’

Cahit Berkay’dan MESAM açıklaması: ‘Hiçbir genel kurul insan sağlığından daha mühim değildir’

Müzisyen Cahit Berkay, 27 Nisan’da yapılacağı duyurulan MESAM Genel Kurulu’nun pandemiden dolayı ertelenmesi gerektiğini belirterek, “Hiçbir genel kurul insan sağlığından daha mühim değildir” dedi.

Mart 2020’de yapılması planlanan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Genel Kurulu pandemiden dolayı birkaç defa ertelendi. Kurulun en son 27 Nisan 2021’de yapılacağı duyuruldu.

MESAM yönetimine aday Recep Ergül’ün de iki gün önce bir otelde MESAM üyelerini davet ettiği bir kahvaltı verdiği öğrenildi.

MESAM’da kayyım dönemi

MESAM’da Orhan Gencebay ve ekibi yönetimi şikâyet etmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı da Arif Sağ yönetimini görevden alarak yerine kayyım atamıştı. Daha sonra 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılan genel kurula yeniden aday olan Arif Sağ ve ekibi seçimi kazanmıştı. MESAM üyesi, Orhan Gencebay’ın yeğeni ve manevi oğlu Recep Ergül, genel kurulda 109 sahte üyenin oy kullandığı gerekçesiyle dava açmıştı. Görülen dava sonucunda Arif Sağ ve yönetimi görevden alınmıştı.

Uzun yıllar MESAM Yönetim Kurulu’nda yer alan Cahit Berkay ve o dönemin yönetim kurulu, pandemiden hemen önce görevden alınmış ve mahkeme MESAM’ı genel kurula götürmek üzere dışarıdan iki kişiyi yönetici olarak atamıştı.

Cahit Berkay, pandemi dönemi yapılması planlanan MESAM Genel Kurulu’yla ilgili görüşlerini sosyal medya hesabından paylaştı. Berkay şunları yazdı:

‘Hiçbir genel kurul insan sağlığından daha mühim değildir’

“Sevgili Arkadaşlar, Çoğunuzun bildiği gibi uzun bir süredir neredeyse her dönem MESAM yönetim kurullarında yer aldım. Çoğunuzun bilmediği şekilde ise pandemiden hemen önce mahkeme bizi görevden alıp MESAM’ı genel kurula götürmek üzere dışarıdan iki kişiyi yönetici olarak atadı.

Bu konuda hukuksal sürecin neredeyse sonuna geldik. Haklılığımızın mahkeme kararıyla tescilini bekliyoruz. Genel kurullarda itibar görmeyen bazı MESAM üyelerinin mütemadiyen böyle girişimlerde bulunup, hukuksal süreçler tamamlandığında her seferinde kaybetmesine alıştık artık!

Mart 2020’de yapılması gereken genel kurul pandemi sebebiyle birkaç kere ertelendi ve en son 27 Nisan 2021’de yapılacağı duyuruldu. Şahsen genel kurulun pandemi süreci tam anlamıyla kontrole alındıktan sonra ve açık alanda yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Yönetimdeki vazifemden azledildiğim için karar mekanizmasına dahlim yok ancak bir asil üye olarak genel kurulun ertelenmesine dair fikrimi ilgili makama yazılı olarak ilettim. Diğer üye arkadaşlarıma da tavsiyem budur. Hiçbir genel kurul insan sağlığından daha mühim değildir!

‘Yalanlara sarılanlarla birlikte hareket edemem’

Er ya da geç MESAM genel kurulu yapılacak ve elbette aday olacağım. Gece yarıları üyelere mesaj atarak pandemi döneminde insanları kahvaltıya çağıran arkadaşlarla aynı listede olmayacağım da kesin. Çünkü gerçekleri bildikleri halde yalanlara sarılanlarla birlikte hareket edemem!

Bizi MESAM’a siyaset karıştırmakla suçlayanlar genel kurula siyasetten güç alarak girmeye çalışıyorlar. Umuyorum ki bir gün bu arkadaşlar MESAM yönetim kuruluna girmek için iktidarın ya da muhalefetin değil eser sahiplerinin gücünü arkalarına almaları gerektiğini idrak ederler.

Benim dünya görüşüm ortada. Ancak farklı görüşe sahip arkadaşlarla defalarca yönetim kurullarında birlikte görev yaptım. Çünkü MESAM siyasi görüşü, dini, dili, ırkı ne olursa olsun tüm üyelerinin haklarını savunan bir meslek birliğidir. Bu yüzden siyaset üstü bir kuruluştur.

Bunları söylemek istedim, değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Sevgiyle ve sağlıkla kalın…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal