‘Büyük Diktatör’ Kürtçe sahnelenecek

‘Büyük Diktatör’ Kürtçe sahnelenecek

Charlie Chaplin’in 1940 yapımı ünlü filmi “Büyük Diktatör”, Kürtçe olarak tiyatro sahnesine taşınıyor.

Charlie Chaplin’in yönetmenliğinde çekilen ve Chaplin’in  başrolünü Paramount Pictures’ın yıldızlarından Paulette Goddard  ile paylaştığı “Büyük Diktatör”, Teatra Jiyana Nû tarafından “Tenê Ez” adıyla sahnelenecek. Oyun 30 Kasım’da ilk sahnelenişinin ardından 1 Aralık’ta da İstanbul Mezopotamya Sahne’de izlenebilecek.

Teatra Jiyana Nû oyuncularından Cihat Ekinci, Mezopotamya Ajansı’ndan Yasin Kobulan’ın sorularını yanıtladı. Ekinci, Chaplin filmlerinin her zaman güncelliğini koruduğunu söyleyerek “Büyük Diktatör”ü tiyatroya uyarlamaya karar verdiklerini ifade etti. Irkçılığın ve faşizmin tüm dünyada öne çıktığını belirten Ekinci,  “Var olan sürece tekabül etmesi bu projeyi seçmemizi sağladı” dedi.

Ekinci, oyun üzerinde uzun süre çalıştıklarını ve mizanseni öne çıkararak senaryoda bazı değişimlere gittiklerini belirterek “Tenê Ez” için şunları söyledi:

“Senaryoyu kendi yaşadıklarımız üzerinden yeniden uyarladık, değişimler yaptık. Charlie Chaplin’in tarzından da kaynaklı olarak bir önceki oyunumuzdaki kadar çok diyalog olan bir oyun değil. Daha çok mizansen ön planda. Berû’daki kadar çok kavramsal, kapitalizm, sosyalizm gibi terimsel-felsefi kavramlardan çok, daha halktan kavramlar öne çıkıyor.”

Oyunda beş oyuncuya yer verdiklerini söyleyen Ekinci, bu beş oyuncunun tüm karakterlere büründüğünü ekledi. Oyunun dekorunu da çizim ve animasyonlarla sağladıklarını belirtti.

“Sanatın geri adım atmaması gerekiyor, sanatın sözünü söylemesi gerekiyor” diyen Ekinci, Kürt tiyatro oyuncuları olarak söylemek istediklerini tiyatro ile ifade ettiklerini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar