Bütün Bosch’lar toplandı!

Bütün Bosch’lar toplandı!

Yedi yıl önce, Hollanda’nın ‘s-Hertogenbosch kentindeki küçük bir müzenin müdürü, olanaksız gibi görünen bir “macera”ya girişmişti: Sanat tarihinin en çılgın düşgücüne sahip ressamının, Hieronymus Bosch’un (1450-1516) ölümünün 500. yıldönümü için, sanatçının günümüze kalan resimlerinin tümünü doğduğu kentin müzesinde bir araya getirmek istiyordu.

Müze müdürü Charles de Mooij’un “macera” olarak görülen girişimi sonunda gerçek oldu. 2016 yılının Şubat ayında açılacak olan sergide, ortaçağ sonlarının en yaratıcı ressamlarından Bosch’un günümüze kalan yirmi beş resminden yirmisi bir araya gelecek.

Sergide, insan karakterini derinden kavrayan ve yapıtlarında soyut kavramları canlandıran ilk sanatçılardan biri olarak tanımlanan Bosch’un yüzyıllar önce dağılmış olan ve sonradan yeniden birleştirilen triptikleri ve altar panolarından bazıları da yer alacak. Sergide, sanatçının yirmi beş deseninden on dokuzu da izlenebilecek.

Peki, Noordbrabants Müzesi’nin pek çok başka küçük müzeye örnek oluşturabilecek bu başarısı nasıl gerçekleşti? Guardian gazetesinden Maev Kennedy, bunu, müze müdürü De Mooij’un bilgi ve becerisine bağlıyor:

Bosch2

Önce şehrin belediyesi, bu kentte dünyaya gelmiş olan Bosch’un yaşamı ve yapıtları üstüne büyük çaplı, uluslararası bir araştırma programına destek vermeye ikna edildi. Ardından Getty Vakfı, Bosch’un meşe panolarının yüzeylerinin temizlenmesi için en gelişkin teknolojiyle gerçekleştirilecek bir koruma çalışmasını desteklemeye razı edildi. Bu projeler sonucunda, sergiye ödünç yapıt veren Louvre Müzesi, Prado Müzesi, Venedik’teki Accademia, New York Metropolitan ve Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi gibi dev kuruluşlar, ellerindeki Bosch’lar hakkında daha fazla bilgi edinmiş oldular. Projenin ilk sonuçları Kasım ayında bir belgeselle açıklanacak ve projenin tümü 2016’da iki büyük cilt halinde yayımlanacak.

Öte yandan, şehir, sergi boyunca çılgın bir Bosch şenliği düzenlemeye hazırlanıyor. Pazar yerinde Bosch’un tablolarının hareketli izdüşümleri izlenebilecek; resimlerin üç boyutlu yeniden yaratımları kaldırımlarda boy gösterecek, sokak lambalarından aşağıya sarkacak: kentin sokakları Bosch’un melekleri, iblisleri, lanetli ruhları, uçan balıklara binmiş denizkızları, sarhoş rahipleri, şehvetli kadınları, tavuk bacaklı canavarlarından geçilmeyecek.

De Mooij’un büyük müzelerden alamadığı tek Bosch resmi, sanatçının 1505-1510 yılları arasında yaptığı sanılan ve Madrid’deki Prado Müzesi’nde bulunan “Dünyevi Zevkler Bahçesi” adlı dev triptiği oldu. 1939 yılında kraliyet koleksiyonunda Prado’ya aktarılan bu ünlü yapıt 16. yüzyıldan bu yana İspanya’da.

Buna karşılık, Prado Müzesi, Bosch’un fantezilerle dolu bir başka ünlü triptiğini, “Saman Arabası”nı ‘s-Hertogenbosch kentinde 13 Şubat-8 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek sergiye ödünç vermeyi kabul etti. Fantezi ile amansız gerçeği şaşırtıcı bir biçimde kaynaştıran “Saman Arabası”, 450 yıldır ilk kez Madrid’den ayrılacak…

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal