Brüksel Sanat Fuarı ‘korkmuyoruz’ diyor

Brüksel Sanat Fuarı ‘korkmuyoruz’ diyor

2016 Brüksel Ulaşılabilir Sanat Fuarı 22-25 Eylül tarihlerinde, 2014 yılında bir terörist saldırıya hedef olan Musevi Müzesi’nde gerçekleşecek. Brüksel’deki müze, silahlı bir adamın saldırısına uğramış, dört kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan sonra müze aylar boyunca kapalı kaldı ve o günden beri de halka tam anlamıyla açılmadı.

Sanatçı yönetimindeki fuarın direktörü Stephanie Manasseh, bu hafta gerçekleşen katliamın kendisini caydırmadığını söylüyor: “Bana kalırsa, tıpkı Paris saldırısından sonra yaptığımız gibi tehditlere ve saldırılara rağmen normal bir yaşamımıza devam etmeliyiz.” Ancak Manasseh etkinlikte metal dedektörlerinin ve arttırılmış güvenlik önlemlerinin olacağını belirtiyor.

Manasseh, onuncu senesini kutlayan fuarın Musevi Müzesi’nde gerçekleştirilmesinin müze direktörünün fikri olduğunu belirtiyor. Bu hafta yaşanan saldırıdan hemen önce, 15 Mart’ta New York Times’ın Katar’da düzenlediği “Yarın İçin Sanat” konferansında konuşan Manasseh şunları söyledi:

“Bu alana bir iş koymak riskli; göz önüne alınması gereken çok fazla şey var. Kendime zaman ayırdım ve bunu yapmanın doğru olacağını düşündüm. Bu müzeyi yeniden yaşatmanın vakti geldi.(…) Bataclan tekrar açılıyor, insanlar sırf risk yüzünden kafelere gitmekten vazgeçmiyor. Dolayısıyla, hadi ‘korkmuyoruz’ diyelim.”

Dört gün sürecek fuarda 60 sanatçının işleri sergilenecek ve müzenin yeniden açılması kutlanacak. Kasım ayında ise, fuarın ilk denizaşırı gösterimi New York’ta gerçekleşecek.

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal