Britanya, cinsel şiddet içeren filmlere 15+ yaş sınırı getiriyor

Britanya, cinsel şiddet içeren filmlere 15+ yaş sınırı getiriyor

İngiltere’de filmleri yaş kitlesine göre sınıflandıran Britanya Film Derecelendirme Kurulu (BBFC), tecavüz ve cinsel şiddet içeren sahnelerin olduğu filmlere 15+ yaş sınırı getirileceğini açıkladı.

İngiltere’de filmleri ve video oyunlarını yaş kitlesine göre sınıflandırmak amacıyla kurulan Britanya Film Derecelendirme Kurulu’nun (BBFC) yaptığı açıklamaya göre, 15 yaş ve altı izleyiciler, tecavüz ve cinsel şiddet içeren sahnelere sahip filmleri sinemada izleyemeyecek. BBFC, son beş yılda kamuoyunda yaşanan değişimi göz önünde bulundurarak bu kararı aldıklarını açıkladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, kurulda görev alan Craig Lapper, yeni karar için şöyle dedi:

“Halktan aldığımız geri bildirimler sonucunda, cinsel şiddet olaylarının olduğu filmleri 12+ olarak gösteremeyeceğimizi anladık. Kurul genelinde cinsel şiddete dair endişeler artmıştı. Cinsel şiddet konusunda çok katı standartlar kullanmamıza rağmen, halktan şu anda olduğumuzdan daha temkinli olmamız yönünde bir istek vardı.”

Yeni sistemin kurallarına ters düşebilecek bir film örneği Keira Knightley’nin başrolde yer aldığı 2008 yapımı “The Duchess”. Film zamanında 12+ yaş sınırıyla gösterime girmişti. Ancak film tecavüzü ima eden bir sahne içermesinden dolayı, bu dönemde gösterime girmiş olsaydı yeni derecelendirme sistemi kapsamında 15+ olarak sınıflandırılacaktı.

Yine buna benzer şekilde Taylor Sheridan’ın yönettiği 2017 yapımı “Wind River” adlı filmde, sonlarına doğru içerdiği şiddet sahnesi yüzünden 15+ yerine 18+ olarak gösterime girecekti.

BBFC, Netflix ve Amazon gibi online platformlara müdahale edebilir mi?

Öte yandan BBFC, Netflix ve Amazon gibi online platformların gönüllü olarak kendilerine içerik sunmasına rağmen, halkın yaş derecelendirmesi konusunda bu platformlardan tutarlılık istediği yönünde ilginç bir açıklamaya imza attı.

BBFC, bu kararın alınma aşamasında 10 binden fazla kişiyle görüştüğünü belirtti. Görüştükleri insanların  yüzden 90’ından ve gençlerin yüzde 95’inden fazlası, yaş derecelendirmelerinin online içeriklere de uygulanmasını istiyor.

Bu doğrultuda yakın zamanda İngiltere’de çevrimiçi içeriklere de yaş sınırı getirilebilir. Ancak henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığını belirtmek gerek.

Bu durum, RTÜK’ün Türkiye’deki Netflix, BluTV ve Spotify gibi online mecraları denetim altına almaya çalışıp sansür mekanizmasını devreye sokmasını hatırlatıyor. BBFC’nin ilerleyen dönemlerde işleri RTÜK kadar ileri götürüp götürmeyeceği merak konusu.

 

Kaynak: Filmloverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal