Bristol’deki ırkçılık karşıtı protestoda köle tüccarı Colston’ın heykeli yıkıldı

Bristol’deki ırkçılık karşıtı protestoda köle tüccarı Colston’ın heykeli yıkıldı

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolar İngiltere’de de devam ediyor. Bristol kentindeki gösteride köle tüccarı Edward Colston’ın heykeli yıkıldı. Protestocular, ABD’de polisin ölmeden önce George Foyd’a yaptığına atfen yere indirdikleri heykelin boynuna dizleriyle bastırdılar.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Colston, 1672-1689 yılları arasında 80 bin Afrikalı erkek, kadın ve çocuğun Amerika’ya köle olarak götürmüştü. Kurduğu Royal African Company ile köle ticaretinde tekelleşen Colston’ın o dönemde yaptığı köle ticaretiyle elde ettiğine inanılıyor.

6-8 hafta süren yolculuklarda köle yapılmak için Amerika’ya götürülen siyahlardan binlercesinin hastalık, cinayet ve işkenceyle öldüğü belirtiliyor.

İsmi hala Bristol kentindeki sokak ve binalara verilmiş durumda.

Başbakan Johnson: ‘Haydutlar protestoları amacından saptırdı’

Bristol’ün dışında Londra’daki ABD Büyükleçiliği önünde, Nottingham, Manchester ve Edinburgh’da da ırkçılık karşıtı gösteriler düzenlendi. Londra Polis Teşkilatı (MET) Cumartesi günü İngiltere’nin başkentinde binlerce kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı protestolarda 14 polis memurunun yaralandığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Twitter hesabından yaptığı açıklamada herkesin sosyal mesafe kurallarına uyarak barışçıl protesto hakkı olduğunu söylerken, “Polise saldırmaya hakları yok. Bu gösteriler haydutlar tarafından amacından saptırıldı. Desteklediklerini söyledikleri amaca ihanet ediyorlar. Sorumlular hesabını verecek” dedi.

Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick de, polislere yönelik saldırıların “şoke edici ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Cumartesi günkü yoğun katılımlı protestolar çoğunluklar barışçıl geçti, ancak günün ilerleyen saatlerinde Başbakanlık konutunun önünde arbede yaşandı.

Emniyet Müdürü, “Az sayıdaki protestocunun dün Londra’nın merkezinde polislere karşı şiddet eylemlerinde bulunmasından ötürü çok üzgünüm” dedi.

14 polisin dünkü protestolarda yaralandığını söyleyen komiser, böylece George Floyd’un ABD’de öldürülmesinin ardından düzenlenen ırkçılık karşıtı protestolarda bu hafta toplam yaralanan polis sayısının 27’ye çıktığını kaydetti.

Cumartesi günkü olaylarda 14 kişi gözaltına alındı.

İngiltere’de Pazar günü de “Siyahların Hayatları Değerlidir” sloganıyla geniş katılımlı ırkçılık karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Londra’nın yanı sıra Manchester, Nottingham ile İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da da protestolar vardı.

Londra’da ABD Büyükelçiliği’nin önünde binlerce kişi toplandı.

İçişleri Bakanı Patel: ‘Utanç verici bir vandallık’

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Bristol’da Colston’ın kentte onlarca yıldır tartışma yaratan heykelinin dün protestocular tarafından yıkılıp nehre atılmasını “son derece utanç verici” diye niteledi.

Patel, yaptığı açıklamada, gösterilerin amacından saptığını öne sürerek “Bu düpedüz vandallık” dedi, sorumluların bulunacağını söyledi.

Protesto eylemleri sırasında Bristol merkezindeki bronz heykel sokaklarda gezdirildikten sonra sevinç çığlıkları atan kalabalık tarafından Avon Nehri’ne atıldı.

Göstericilerden bazıları devrilen heykelin üzerine çıkarak dans etti.

10 binden fazla kişinin katıldığı belirtilen eylemde bazı göstericilerin de Minneapolis’te dizini sekiz dakika süreyle Floyd’un boğazına bastırarak ölümüne neden olan Derek Chauvin adlı polis memurunun yaptığı gibi dizlerini heykelin boğazına dayadıkları görüldü.

84 bin Afrikalıyı köleleştirdi

Edward Colston, 1672-1689 yılları arasında 84 bin Afrikalı erkek, kadın ve çocuğu gemileriyle Amerika’ya köle olarak götürmüştü.

Bu kişilerden 19 binin 6-8 hafta süren zorlu yolculuklarda hastalık, cinayet ve işkenceyle öldüğü tahmin ediliyor.

Calston, 1680’de Kral 2’nci Charles’ın sonradan 2’nci James olarak tahta geçen kardeşinin başında olduğu Royal African Company’ye (RAC) katılmıştı.

Kölelerin göğsüne şirket damgası

Şirkette hisseleri bulunan 2’nci Charles’ın izniyle köle ticaretinde tekel haline gelen şirket, Afrika’dan getirdiği kölelerin göğsüne “RAC” ya da York Dükü’nü simgeleyen “DY” damgalarını vuruyordu.

Lancaster Üniversitesi’nden tarihçi Prof. William Pettigrew’a göre Royal African Company, transatlantik köle ticaretinde Amerika’ya en fazla köle taşıyan şirketti.

Royal African Company’de daha sonra başkan yardımcısı olan Colston, bu yolla elde ettiği paralarla tefecilik yapmış, 1721’de ölmeden önce servetini hayır kuruluşlarına bağışlamıştı.

Heykeli 1895’te dikildi

Colston’ın heykeli 1895’te dikilmişti. Kentte hala Colston’ın adının verildiği okul, meydan, konser salonu, cadde, sokak ve binalar var.

Kent merkezindeki heykelde Colston’ın köle ticareti yaptığından söz edilmiyor. Heykelin kaldırılması için geçen hafta internette açılan bir dilekçeyi yaklaşık 12 kişi imzaladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal