BP’nin sanat sponsorluklarına karşı imza kampanyası

BP’nin sanat sponsorluklarına karşı imza kampanyası

Aralarında Oscar ödüllü oyuncu Mark Rylance, sanatçı Conrad Atkinson, yazar Naomi Klein ve oyuncu Ezra Miller’ın da olduğu 200’den fazla sanatçı ve bilim insanı, petrol şirketi BP’nin Birleşik Krallık’taki dört büyük kültürel kuruluşlarla yaptığı beş yıllık sponsorluk anlaşmasına son verilmesini talep eden mektubu imzaladı.

İmza kampanyası, bir süredir petrol şirketlerinden maddi destek alan sanat kurumlarını protesto eden eylemci grubu Art Not Oil (Petrol Değil Sanat) tarafından örgütlendi. Kampanya, petrol devi BP’nin British Museum (Britanya Müzesi), London’s National Portrait Gallery (Londra Ulusal Portre Galerisi), Royal Shakespeare Company (Kraliyet Shakespeare Topluluğu) ve Royal Opera House (Kraliyet Opera Binası) ile beş yıl süren ve 7.5 milyon pound (yaklaşık 30 milyon lira) yatırım yapacağı bir anlaşma yaptığını açıkladığı gün başlatıldı.

The Time’da yayımlanan imza metninde, “İnanıyoruz ki müzeler, tiyatrolar ve galeriler, insan haklarını savunması ve iklim değişikliğine karşı pozitif bir rol oynaması gereken kamusal kurumlardır,” ifadeleri dikkat çekti: “Şayet dünya önümüzdeki on yıllarda gelecek hızlı ve yıkıcı bir iklim değişikliğini önleyecekse, BP’ye ait petrolün çoğu yakılmamalı.”

Mektup, yapılan duyuruyu “çağdışı ve kabul edilemez” olarak tanımlıyor ve Art Not Oil’in yakın bir zamanda yayımladığı, BP ve birçok müze arasındaki mutabakatın detaylarını ve petrol şirketlerinin bu tür ortaklık anlaşmalarından nasıl çıkar elde ettiğini açıklayan 40 sayfalık raporu aktarıyor.

Art Not Oil’den Chris Garrard, Hyperallergic’e yaptığı açıklamada, “Yeni anlaşmalar BP’nin görünüşünü kurtarmaya yönelik bir çaba; Tate ile 25 yılın sonunda ve Edinburgh International Festival (Uluslararası Edinburgh Festivali) ile 34 yılın sonunda anlaşmaları sona erdi ve zayıf bir biçimde düşük petrol fiyatlarında kabahat arıyorlar.”

Art Not Oil, müzelerin BP ile yaptığı sponsorluk anlaşmalarına sonsuza kadar son verme amacıyla şimdiden eylemler planlıyor. Grubun ilk hedefi olan British Museum, BP karşıtı protestolara hiç de yabancı değil. Mayısta halen süren “Batık Şehirler” sergisiyle ilgili, biri Greenpeace eylemcileri tarafından düzenlenen iki ayrı protesto düzenlendi.

Garrard, “Bu anlaşmaların yürürlüğe girmesine daha bir yıl var – bu süre içerisinde bu kurumlar değerlerini ve etik politikalarını tekrar gözden geçirebilir ve doğru kararı alabilirler,” dedi: “Yaratıcı eylemlerimizden vazgeçmiyor, bilakis artırıyoruz; gelecek kuşaklar için iklimimizi korumalıyız ve bu da fosil yakıtlardan kültürel olarak uzaklaşmayı gerektiriyor.”

Kaynak: Hyperallergic

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal